V Rusku už čtrnáct dní přibývá denně nejméně 30.000 nových případů nákazy.

V prvním listopadovém týdnu proto bude v zemi pracovní volno. V Moskvě, kde je epidemická situace nejhorší, začala dnes platit částečná uzávěra. Otevřené zůstaly jenom obchody s nezbytně potřebným zbožím jako lékárny a supermarkety. Zavřené budou i školy a školky.

Rusko, které má 146 milionů občanů, má od začátku epidemie více než 235.000 úmrtí na covid-19 a nákaza se tam potvrdila u 8,3 milionu lidí.

Těžce postižené oblasti zavedly stejně jako Moskva částečnou uzávěru, některé ode dneška, jiné už dříve.

Kreml situaci připisuje pomalému tempu očkování. Někteří Moskvané, které dnes oslovila agentura Reuters, si myslí, že současné opatření situaci zlepší jenom částečně a že změnit se to může jedině urychlením očkování a rozšířením kolektivní imunity. Ta je nyní v zemi kolem 45,7 procenta a první dávku vakcíny dostalo necelých 68 procent Rusů; podle dřívějšího říjnového údaje je plně naočkováno něco přes 49 milionů obyvatel.

Deník Kommersant dnes napsal, že Kreml chystá novou očkovací kampaň. Zaměří se na 80 regionů a má být méně agresivní a negativní než ta předchozí. V ní se vyzdvihovalo nebezpečí úmrtí neočkovaných lidí místo toho, aby se imunizace spojovala se svobodnějším životním stylem bez restrikcí.

Epidemická situace není dobrá ani na Ukrajině. Podle dnešních informací tamního ministerstva zdravotnictví se tam za minulý den nákaza prokázala u 26.071 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Koronavirus se při ní potvrdil u 2,8 milionu lidí a na covid-19 tam zemřelo více než 66.000 občanů.

I na Ukrajině se očkuje pomalu, plně imunizováno je asi 16 procent z 41 milionů Ukrajinců.

reklama