Ruští vojáci nechtějí na místo, kde se tato tajná činnost v elektrárně odehrává, pustit ukrajinské pracovníky zařízení ani pozorovatele z Mezinárodní organizace pro atomovou energii, podotkl Energoatom. "Takové jednání okupantů může naznačovat, že připravují teroristický čin s využitím jaderného materiálu a radioaktivního odpadu uloženého v areálu Záporožské jaderné elektrárny," sdělila energetická společnost.

V areálu elektrárny je podle Energoatomu 174 kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem. "Zničení těchto kontejnerů v důsledku exploze povede k jaderné havárii a jadernému znečištění na ploše několika set kilometrů čtverečních," uvedla energetická společnost. Zároveň vyzvala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, aby jednání Rusů prověřila.

Varování Energoatomu přichází v době, kdy Rusové obviňují Ukrajinu, že se chystá k použití takzvané špinavé bomby, tedy zbraně, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny. Ruské obvinění označil za falešné generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, popřely to také USA, Francie a Británie.

Záporožskou jadernou elektrárnu obsadily na začátku března během invaze na Ukrajinu ruské síly, její provoz ale stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se už delší dobu navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie.