Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko na Ukrajině použilo zakázané chemické zbraně, tvrdí USA

Chemické zbraně
Chemické zbraně
Foto: Pixabay

Spojené státy obvinily Rusko z použití chemické zbraně proti ukrajinským silám v rozporu s mezinárodní úmluvou o zákazu této výzbroje. Informace přinesly agentury Reuters a AFP.

Ministerstvo zahraničních věcí USA uvádí, že ruské síly využily chemickou látku chlorpikrin a slzotvorný plyn na Ukrajině jako prostředek boje, což je porušením Úmluvy o chemických zbraních.

Ministerstvo ve svém prohlášení uvedlo, že použití těchto chemických látek není izolovaným případem a zdá se, že je motivováno snahou ruských sil vytlačit ukrajinské jednotky z opevněných pozic a získat taktickou výhodu na bojišti.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu se zatím k této zprávě nevyjádřilo.

Chlorpikrin je uveden na seznamu zakázaných dusivých látek Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dohlíží na dodržování zmíněné úmluvy. Reuters zmiňuje, že tento plyn byl použit německými silami během první světové války jako jedna z prvních chemických zbraní.

Ukrajinská armáda uvádí, že ruské síly používají i granáty se slzotvorným plynem a že po expozici toxickým látkám muselo být ošetřeno nejméně 500 ukrajinských vojáků, přičemž jeden z nich byl zadušen slzotvorným plynem.

Nejde o první údajný případ použití chemických zbraní na Ukrajině. Loni v létě ruské síly údajně použily při ostřelování ukrajinských pozic v Záporožské oblasti na jižním území země chemickou bojovou látku.

Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na prohlášení velitele jednoho ze skupin ukrajinských ozbrojených sil, Oleksandra Tarnavského. Moskva se k obvinním nevyjádřila.

Generál Tarnavskyj, který vede uskupení Tavrija, uvedl, že nepřítel porušuje mezinárodní úmluvy tím, že použil chemickou munici. Během 24 hodin prý byla dvakrát ostřelována oblast Novodanylivka střelami z raketometů, jež obsahovaly pravděpodobně chemickou látku chlorpikrin.

Chlorpikrin je organická sloučenina, která byla původně vyvinuta jako chemická látka pro válečné účely. Jedná se o toxickou a dráždivou látku, která může být využívána jako chemická bojová látka. Chlorpikrin se používal jako jedna z prvních sloučenin chemických bojových látek během první světové války.

Jeho páry jsou silně dráždivé pro dýchací cesty a oči, což způsobuje slzení, kašel a podráždění. Při vdechování může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně poškození plic a dýchacího systému. Dávky větší než určitá hranice mohou mít smrtelné následky.

Chlorpikrin byl mnohokrát odsouzen jako nehumánní zbraň, a jeho použití je zakázáno mezinárodními úmluvami, jako je Úmluva o chemických zbraních. Rusko zatím obvinění z použití této látky nekomentovalo.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda chemické zbraně

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy