Ruská armáda k dnešnímu dni na Ukrajině přišla i o 77 letadel, 90 vrtulníků, 389 tanků, 1249 obrněných transportérů či 64 salvových raketometů, uvádí ukrajinský generální štáb.

List The Guardian napsal, že americká armáda nyní odhaduje ztráty okolo 2000 až 4000 padlých vojáků na ukrajinské straně a 5000 až 6000 mrtvých příslušníků ruských ozbrojených sil.

Ruské síly podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova vyřadily od začátku své "speciální operace" 3920 vojenských objektů, zničily 143 bezpilotních letadel, 1267 tanků a dalších obrněných vozidel, 124 raketometů, 457 děl a minometů a 1028 kusů automobilové techniky.

Údaje uváděné znepřátelenými stranami nelze nezávisle ověřit.

Ruská ofenziva nepostupuje tak rychle, jak by měla, uvedl Putinův spojenec

Ruská vojenská operace na Ukrajině nepostupuje tak rychle, jak si Kreml představoval, řekl šéf ruské Národní gardy Viktor Zolotov. Takové výroky z úst jednoho z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina představují dosud nejsilnější veřejné přiznání, že akce Moskvy v sousední zemi nepostupují dle plánu, napsala agentura Reuters.

Zolotov, bývalý šéf Putinovy ochranky, v neděli vystoupil na bohoslužbě vedené moskevským patriarchou Kirillem. Při projevu z pomalejšího postupu ruských vojsk obvinil ukrajinské "nacionalisty", kteří se podle něj ukrývají v bojích mezi civilním obyvatelstvem. Podobná obvinění ruští představitelé vznášejí opakovaně.

"Chtěl bych říct, že ano, nepostupujeme tak rychle, jak bychom si přáli," řekl Zolotov. "Ale k cíli směřujeme krok za krokem a vítězství bude naše," dodal šéf gardistů, který odpovídá přímo Putinovi a jehož jednotky jsou nasazeny i na Ukrajině.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pátek na zasedání bezpečnostní rady státu Putinovi řekl, že ohledně ruské ofenzivy "jde vše podle plánu", připomíná Reuters. Západní země dlouhodobě uvádí, že ruská invaze na Ukrajinu nepostupuje podle představ Kremlu, který podcenil sílu ukrajinského odporu a odhodlanost západních spojenců zavést vůči Rusku přísné sankce.