Na seznamu nikoliv přátelských zemí na začátku března přibyly všechny země Evropské unie, Ukrajina a dvě desítky dalších států, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu zavedly proti Rusku sankce nebo se k nim připojily. Nikoliv přátelské státy jsou podle Ruska ty, které se vůči Rusku dopouštějí nikoli přátelských akcí, připomíná ruskojazyčný server BBC.

Diplomatická omezení se nově týkají Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Dánska a Řecka. Podle webových stránek ruské vlády smí Slovensko pro své diplomatické úřadovny v Rusku najmout nejvýše 16 ruských pracovníků, Řecko ne více než 34, Dánsko 20 a Slovinsko a Chorvatsko nesmí najmout žádné.

Česko-ruské vztahy před únorovým vojenským vpádem Moskvy na Ukrajinu poznamenala diplomatická roztržka v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích z roku 2014. Česká republika v dubnu 2021 oznámila, že z explozí v muničním skladu jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Moskva obvinění odmítla. Česko vypovědělo 18 pracovníků ruského velvyslanectví; Rusko v odvetě vyhostila 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Rusko později zveřejnilo seznam "nikoli přátelských" zemí, ve kterém byly tehdy uvedeny pouze Spojené státy a Česko. Podle seznamu smělo Česko najmout pro své úřadovny v Rusku nejvýše 19 ruských pracovníků a USA ani jednoho.