reklama

O den dříve štáb informoval o 1159 zemřelých a o více než 40.000 nových případů nákazy. Vicepremiérka Taťjana Golikovová ve středu uvedla, že se šíření koronavirové infekce v zemi stupňuje už šestý týden v řadě. Tento vývoj přiměl ruské úřady obnovit některá protikoronavirová opatření. V prvním listopadovém týdnu bude také kvůli tomu v celé zemi pracovní volno.

Podle údajů, které operativní štáb zveřejnil dnes ráno, se v Rusku od začátku pandemie potvrdilo přes 8,43 milionu případů nákazy koronavirem. Přitom celkový počet úmrtí lidí nakažených koronavirem stoupl na 236.220.

Ruský statistický úřad nicméně dnes večer zveřejnil údaje, které ukazují, že skutečný počet zemřelých pacientů s koronavirem je v zemi přibližně dvojnásobný. Od dubna 2020 do konce letošního září Rosstat zaregistroval kolem 460.000 těchto úmrtí. Jen během září úřad eviduje 39.638 případů, kdy byla za hlavní příčinu skonu pacientů označena koronavirová nákaza.

Ruská vláda rozdílná čísla krizového štábu a Rosstatu vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i zesnulé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

V Moskvě, kde je epidemická situace nejhorší, začala už ve čtvrtek platit částečná uzávěra. Otevřené zůstaly jenom obchody s nezbytně potřebným zbožím, jako jsou lékárny a supermarkety. Zavřené jsou také školy a školky. Většina státních institucí i soukromých provozů je uzavřená. Restaurace a kavárny mohou jídlo prodávat jen s sebou.

Muzea, divadla či koncertní sály jsou přístupné pouze pro ty, kdo se mohou prokázat digitálním kódem o očkování nebo o prodělání covidu-19. Tato opatření mají platit do sedmého listopadu.

reklama