Ten už čtyři dny po sobě také hlásí přes 900 úmrtí za den v souvislosti s covidem-19. V pátek oznámil 27.246 nových případů koronaviru a 936 úmrtí s touto nemocí.

"Čísla jsou velmi špatná a skutečně to vyvolává obavy,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Hlavní příčinou dosud nejvyšší úmrtnosti je podle něj špatná proočkovanost. "Virus je stále zhoubnější,“ řekl Peskov a dodal, že jen očkování chrání před smrtí.

Rusko se v žebříku úmrtí v souvislosti s covidem-19 trvale pohybuje na předních příčkách. Od začátku pandemie zemřelo v nejrozlehlejší zemi světa, kde žije přibližně 146 milionů lidí, 215.392 lidí s touto nemocí, uvedla agentura TASS.

Úřady v některých oblastech zatím omezily účast na velkých veřejných akcích, vstup do divadel, restaurací a dalších míst, kam umožňují přístup pouze lidem, kteří už podstoupili vakcinaci, nedávno prodělali covid-19 nebo mají maximálně tři dny staré negativní výsledky koronavirového testu. Ruská média mezitím informují, že rozsáhlý a podfinancovaný zdravotnický systém začíná na některých místech vykazovat známky přetížení kvůli nové vlně pandemie.