"Je to poprvé od 22. srpna, kdy se potvrdilo více než 20.000 nových případů," zdůrazňuje list Kommersant.

Nejvíce nově nakažených, a to 2746, hlásí Moskva. Tam je přírůstek nejvyšší od 8. srpna. Druhý je Petrohrad s počtem 1791 nových případů.

Přírůstky nakažených stoupají od poloviny září. V současnosti pozorované denní výkyvy v přírůstcích nových případů představují podle epidemiologů normální proces v daném období, kdy začala růst nemocnost respiračními virovými infekcemi. "Je předčasné hovořit o nové vlně pandemie v Rusku," napsala agentura Interfax. Nicméně dodala, že ministr zdravotnictví Michail Muraško označil situaci za napjatou.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek oznámil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, proto zůstane ještě několik dní v izolaci. Ruské televize v pátek odvysílaly záběry, jak Putin ve své pracovně hlasuje v parlamentních volbách na dálku, tedy přes internet. To učinil teprve poprvé.

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 7,2 milionu obyvatel. Z toho 197.425 lidí podle údajů vládního štábu nákaze podlehlo.

Vlastní, mnohem vyšší počty obětí pandemie uvádí ruský statistický úřad. Vláda tento rozpor vysvětluje tím, že statistici do svých čísel zahrnují i mrtvé, u kterých se na nákazu přišlo až po smrti.

Kommersant připomněl páteční zprávy o začátku výroby vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské společnosti AstraZeneca v Rusku. Tato výroba je podle úřadů určena na vývoz a ruský trh je plně pokryt ruskými vakcínami.