Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko oznámilo, že už se dál nehodlá účastnit jednání Rady Evropy

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Rusko se už nadále nehodlá účastnit jednání Rady Evropy (RE), informovala dnes ruská tisková agentura TASS. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že členské státy Evropské unie a NATO podkopávají tuto instituci, která má sloužit k prosazování lidských práv, právního státu a demokracie. Podle mluvčího Kremlu ukončení ruského působení v Radě Evropy znamená odchod ze všech příslušných mechanismů, včetně Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku.

Moskva tvrdí, že státy EU a NATO, které označuje za nikoliv přátelské vůči Rusku, zneužívají své absolutní většiny ve Výboru ministrů Rady Evropy. A pokračují podle ní v linii "ničení Rady Evropy a společného humanitárně-právního prostoru v Evropě".

"Rusko se nebude podílet na přeměně nejstarší evropské organizace Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií, která ji poslušně následuje, na další platformu pro zaklínadla o západní nadřazenosti a narcismu. Ať si užívají vzájemnou komunikaci, ale bez Ruska," cituje TASS ruskou diplomacii.

"Nepřísluší mně komentovat prohlášení ruského ministerstva zahraničí (...) Vystoupení z Rady Evropy však přirozeně znamená také vystoupení ze všech mechanismů," odpověděl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov na dotaz agentury TASS, zda oznámení diplomacie znamená odchod Ruska ze všech institucí Rady Evropy včetně Evropského soudu pro lidská práva.

Předseda výboru Rady Ruské federace pro ústavní legislativu a budování státu Andrej Klišas agentuře TASS řekl, že po vystoupení Ruska z Rady Evropy se Rusové nebudou moci obracet na Evropský soud pro lidská práva. "Pokud Rusko Radu Evropy opustí, a to je určitý proces, pak po jeho ukončení se naši občané nebudou moci obrátit na ECHR," řekl Klišas. Rusům doporučil, aby se aktivněji domáhali ochrany svých práv u ruských soudů, včetně ústavního soudu, ECHR označil za "dodatečnou instanci", píše TASS.

Obecně je možné se obracet se stížností na Evropský soud pro lidská práva poté, co jednotlivci vyčerpali všechny vnitrostátní opravné prostředky. Jednotlivci, kteří si stěžují na porušení svých práv, se tedy musí nejprve obrátit na soudy dané země, a to včetně tribunálů nejvyšších.

Podle agentury AFP je Rusko zemí, jejímiž kauzami se soud ve Štrasburku zabývá nejčastěji. Tiskový odbor Rady Evropy podle TASS uvedl, že Rusko zatím této instituci svůj záměr vystoupit z ní oficiálně neoznámilo.

Rada Evropy sídlí ve francouzském Štrasburku a společně s Evropským soudem pro lidská práva je jejím cílem ochrana lidských práv ve 47 členských státech. Rada Evropy podporuje spolupráci evropských zemí v oblasti ochrany lidských práv, rozvoje demokracie, harmonizace právních řádů, ochrany životního prostředí i kultury. Instituce vznikla po druhé světové válce, existuje od roku 1949. Jejím členem je od roku 1993 i Česká republika.

Výbor ministrů Rady Evropy se podle italského ministra zahraničí krátce po ruské invazi na Ukrajinu rozhodl pozastavit členství Ruska v této instituci. Podle italského diplomata, jehož země výboru předsedá, šlo o nezbytný krok po vojenské agresi vůči Ukrajině, která představuje vážné porušení mezinárodního práva. Rusko pak zůstalo členem organizace, hrozilo mu ale i vyloučení. Tím, že zůstalo členem, se na něj dál vztahovala Evropská úmluva o ochraně lidských práv.

Témata:  Rusko Rada Evropy

Související

Aktuálně se děje

10:02

Krym je pryč. Trumpův rádce naznačil, jaký bude přístup prezidenta k Ukrajině

Zejména Evropa si pokládá otázku, jaký bude přístup Donalda Trumpa k válce na Ukrajině, která trvá už déle než dva a půl roku. Bývalý poradce zvoleného amerického prezidenta Bryan Lanza tvrdí, že cílem Trumpovy administrativy bude dosažení míru. Kyjev prý nemá počítat s tím, že by mu Washington pomáhal s opětovným získáním okupovaných území. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy