"Bulharský chargé d´affaires v Rusku Nikolaj Trifonov byl 8. dubna pozván na ministerstvo zahraničí, kde mu byla předána nóta o označení dvou pracovníků bulharského velvyslanectví v Moskvě za persony non grata. Toto opatření je odpovědí na březnové, ničím neodůvodněné rozhodnutí bulharské strany označit za nežádoucí osoby dva diplomaty z ruského velvyslanectví v Sorii," uvedla ruská diplomacie.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přikročila k vyhošťování ruských diplomatů řada evropských států včetně pobaltských zemí, Nizozemska, Belgie, Polska, Irska. Vyhoštění jednoho diplomatického pracovníka ruského velvyslanectví v Praze oznámila také Česka republika. Slovenské ministerstvo zahraničí informovalo o rozhodnutí snížit počet pracovníků ruské ambasády v zemi o 35 osob. Počet vyhoštěných ruských diplomatů od začátku ruské invaze podle dřívější zprávy TASS přesáhl tři stovky.

Bulharsko, členská země Evropské unie i Severoatlantické aliance, po zahájení ruské invaze na Ukrajinu zintenzivnilo vyšetřování týkající se národní bezpečnosti, připomněla dříve agentura Reuters. Balkánská země udržuje s Ruskem široké ekonomické a kulturní styky, ale od roku 2019 tyto vztahy poškozují špionážní aféry. Loni v dubnu vyhostila Sofia šest Rusů kvůli podezření, že byli zapojeni do výbuchů v muničních skladech v letech 2011 až 2020. Cílem těchto akcí bylo podle Bulharska zastavit dodávky munice Ukrajině a Gruzii.

České ministerstvo zahraničních věcí na začátku dubna v reakci na invazi na Ukrajinu apelovalo na ruské diplomaty, kteří mají svědomí a schopnost rozpoznat zlo, aby opustili kruh spolupachatelů.