Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko plánovalo útok na německém území s cílem zničit vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Německá ministryně Nancy Faeserová prohlásila na tiskové konferenci s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, že Rusko plánovalo útok na německém území s cílem zničit vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině.  

Faeserová uvedla, že díky odhalení tohoto záměru se podařilo zabránit útoku a zachovat německou podporu Ukrajině. "Budeme nadále masivně podporovat Ukrajinu," dodala.

Podle Faeserové jsou podobné akce vzácné, avšak častější jsou kyberútoky, které Německo i Česko označily za práci skupiny APT28, spojené s ruskou vojenskou rozvědkou GRU.

Německo zaznamenalo útoky nejen na politické strany, ale i na IT společnosti a firmy v oblastech logistiky, zbrojení a letectví.

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že v ČR byla cílem kritická infrastruktura, veřejné instituce a politická hnutí. Česko i Německo projevily odhodlání reagovat na tyto útoky společně s mezinárodními partnery.

Rakušan dále informoval, že české úřady zaznamenaly desítky útoků, kterým čelí již delší dobu, a že ČR bude pokračovat v obraně proti všem druhům útoků, včetně zařazení dalších osob na sankční seznam. Zdůraznil též denní výměnu informací s Německem v této oblasti.

Faeserová rovněž ocenila spolupráci s ČR, která pomohla odhalit kauzu kolem serveru Voice of Europe, kde česká Bezpečnostní informační služba (BIS) prvně upozornila na úplatky poskytované několika europoslancům za šíření ruské propagandy přes již zrušenou webovou stránku Voice of Europe se sídlem v Praze. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy