Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko podle expertů po schválení americké pomoci posílí útoky proti Ukrajině

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu odhlasovala dlouho odkladný balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů, odtud půjde do Senátu. Tam ho podle očekávání schválí a prezident Joe Biden ho podepíše.

V analýze americký Institut pro studium války (ISW) napsal: "Ruské síly zřejmě v příštích týdnech zintenzivní probíhající ofenzivní operace a raketové a dronové útoky, aby využily zavírající se časové okno týkající se materiálních dodávek Ukrajině."

Experti ISW však v sobotu uvedli, že Rusové zatím dosáhli v ofenzivních operacích jen izolovaných taktických úspěchů a na frontě nezaznamenali žádný průlom.

Rusko podle očekávání využije především oslabenou ukrajinskou protivzdušnou obranu a zesílí útoky klouzavými bombami.

Stále je zde však podle ISW riziko, že Rusko dosáhne v příštích týdnech operačně výrazného pokroku ve válečné zóně.

Když se už zlepší ukrajinská protivzdušná obrana, riziko pro Rusy se zvýší, dodal ISW. Ukrajina totiž neočekává jen systémy protivzdušné obrany ze Západu a příslušné rakety, ale také americké stíhačky F-16.

Cílem vedení v Kyjevě je znovu získat nadvládu nad svým vzdušným prostorem. Ukrajina, která se snaží o vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), se už přes dva roky brání proti ruské invazi s masivní západní podporou.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy