Podle organizace o tom svědčí fotografie a videozáznamy z posledních dní, které zobrazují převoz armádní techniky po železnici včetně raketového systému Buk a tanků.

"Převoz systému Buk svědčí o přesunu rozsáhlé formace, například celé armády. V daném případě lze předpokládat, že jde o přesun celého třetího armádního sboru, nebo alespoň jeho části, která je považována za bojeschopnou," uvedla na sociálních sítích CIT.

Formace podle CIT vyjela 22. a 24. srpna z Nižegorodské oblasti a pohybuje se směrem do Rostovské oblasti, k ukrajinským hranicím. Konečná stanice, do níž formace míří, se jmenuje Něklinovka a leží blízko frontě v ukrajinské Doněcké a Záporožské oblasti.

O formování třetího armádního sboru v Nižegorodské oblasti informovala poprvé v červenci ukrajinská rozvědka. Podle zdrojů CIT je sbor dobře vybaven pokud jde o armádní techniku, ale jeho příslušníci "se nevyznačují bojovým nasazením, disciplínou nebo snahou naučit se ovládat techniku, která jim byla svěřena".

Na vznikající třetí armádní sbor upozornilo také britské ministerstvo obrany. Před dvěma týdny informovalo, že sbor nabírá muže do 50 let z takzvaných dobrovolnických praporů, jejichž vytvoření dříve Kreml pravděpodobně nařídil jednotlivým ruským regionům. Snaha vytvořit 16 takových praporů ale ztroskotala, uvedl podle Unian mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj.

Náboráři podle britského ministerstva zájemcům o vstup do třetího armádního sboru nabízeli po nasazení na Ukrajině peněžní odměny. Ministerstvo také podotklo, že armádní sbory v Rusku obvykle čítají 15.000 až 20.000 vojáků, ale že pro Moskvu zřejmě bude obtížné vybudovat skupinu v plné síle vzhledem k omezenému počtu Rusů, kteří jsou ochotni se dobrovolně zapojit do bojů na Ukrajině.