Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko podle Kyjeva přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

Podle serveru Ukrajinska pravda se odhady ukrajinské armády zvyšují o přibližně 1 000 vojáků denně, což znamená, že celkové ztráty ruské armády nyní činí 500 080 mužů. Generální štáb Ukrajiny také uvedl, že ruská armáda utrpěla rozsáhlé škody na technice.

Moskva své ztráty nezveřejňuje a neexistuje žádný nezávislý zdroj, který by tyto údaje potvrdil. V únoru BBC uvedla, že podle otevřených zdrojů zahynulo v bojích na Ukrajině asi 45 000 ruských vojáků.

Na začátku roku The New York Times informoval o odhadu Pentagonu, podle kterého dosáhly ruské ztráty 300 000 vojáků, z toho 60 000 padlo. Spojené státy ve válce podporují Ukrajinu.

Ukrajina také nepodává podrobné informace o svých ztrátách. V únoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ve válce padlo asi 31 000 ukrajinských vojáků, ale počet zraněných nezveřejnil, aby neposkytl výhodu Rusku.

V posledních měsících byla ukrajinská armáda pod ruským tlakem a Ukrajina zpřísnila podmínky mobilizace.

List The New York Times loni v srpnu s odvoláním na odhady amerických představitelů uvedl, že na ukrajinské straně zahynulo během války 70.000 vojáků a zranění utrpělo 100.000 až 120.000 dalších.  

Britský ministr ozbrojených sil James Heappey koncem ledna odhadl, že na ruské straně je přes 350.000 obětí a zraněno. 

Kyjev ale nikdy nespecifikoval, zda tento počet zahrnuje pouze ztráty z ruské armády, nebo i proruských separatistů a ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu.

Poslední oficiální údaje o vojenských obětech pocházejí z roku 2022. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tehdy v září uvedl, že ve válce na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská vláda zase loni v srpnu uvedla, že o život přišlo již 9000 ukrajinských vojáků. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy