Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko podle Pentagonu přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl. Ruská vojska vpadla na Ukrajinu před 166 dny a rozpoutala tak největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Ukrajinský generální štáb dnes odhadl, že ukrajinské síly od začátku války zabily na 42.340 ruských vojáků. Rusko již řadu měsíců žádné své ztráty neoznamuje.

Tvrzení znepřátelených stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze v podmínkách bojového konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

Dobyté území na východě Ukrajiny přišlo ruskou armádu "mimořádně draho", poznamenal Kahl podle agentury Reutes. Výsledek přičetl jednak tomu, jak dobře si vede ukrajinská armáda, jednak vojenské pomoci ze Západu.

Situace na bojišti ve východoukrajinském Donbasu se podle představitele Pentagonu stabilizovala a těžiště bojů se přesouvá na jih Ukrajiny, kde ruská vojska brání územní zisky v Chersonské a Záporožské oblasti z počátku války. Ruský prezident Vladimir Putin ani za cenu značných ztrát nedosáhl žádného ze svých cílů na Ukrajině a ruští vojáci jsou demoralizováni, dodal Kahl podle BBC.

Stanice BBC dnes na svém ruskojazyčném webu uvedla, že z otevřených zdrojů zjistila jména 5424 ruských vojáků a důstojníků, zabitých na Ukrajině, a to včetně 33 plukovníků a čtyř generálů.

BBC dodala, že se opírá pouze o potvrzené údaje, a tak shromážděná data neodpovídají reálné úrovni ruských ztrát, což potvrzuje i návštěva ruských hřbitovů - na každém každý týden přibývá hrobů vojáků, o jejichž smrti a pohřbu místní úřady, média či sociální sítě neinformují. Těchto "neveřejných" pohřbů bývá obvykle stejně či více než veřejně oznámených.

Z ověřených údajů je podle BBC zřejmé, že 18 procent potvrzených ztrát tvoří důstojníci, pětinu výsadkáři a ještě další pětinu vojáci motostřeleckých jednotek. Hlavní tíha ruských útoků nyní spočívá na jednotkách "dobrovolníků" s krátkodobými kontrakty s armádou, kteří odjeli na frontu po minimálním výcviku.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy