reklama

"Jsem si jistý, že tak mocné zbraně spolehlivě ochrání Rusko od možných vnějších hrozeb a pomohou zajistit národní zájmy naší země," řekl Putin při on-line slavnostní ceremonii k příležitosti nasazení fregaty.

Šojgu doplnil, že při cvičení posádka otestuje použití hypersonických zbraní v různých podmínkách. "Loď vyzbrojená Cirkony je schopná zasadit přesné a tvrdé údery nepříteli na moři i na souši," uvedl ministr obrany podle agentury Reuters.

Rusko před více než deseti měsíci zaútočilo na Ukrajinu. Z námořních pozic mimo jiné vede vzdušné údery proti ukrajinským pozemním silám.

Putin o nasazení hypersonických střel opakovaně hovořil minulý rok, naposledy v závěru prosince. Střely Cirkon jsou podle dřívějších prohlášení ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu do 1000 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle. Šojgu dnes uvedl, že jsou střely schopné překonat pokročilé systémy protivzdušné obrany.

Rusko v oblasti vývoje a výroby hypersonických střel závodí s Čínou a Spojenými státy, podotýká Reuters. Tyto zbraně jsou vzhledem ke své rychlosti, která přesahuje pětinásobek rychlosti zvuku, vnímané jako způsob, jak získat převahu nad jakýmkoliv protivníkem. Ve srovnání s mezikontinentálními balistickými střelami je u nich také obtížnější vypočítat, na jaký cíl míří.