reklama

Cichanouská se na uvedeném seznamu ocitla loni v říjnu. Ministerstvo vnitra tehdy tento krok vysvětlilo tím, že postupovalo na základě mechanismu platného v rámci Společenství nezávislých států (SNS), k nimž patří též Bělorusko. Ministerstvo ale hned také dodalo, že ruské orgány činné v trestním řízení proti Svjatlaně Cichanouské nevedou žádné vyšetřování.

V Bělorusku začaly po loňských srpnových prezidentských volbách rozsáhlé protesty. Podle oficiálních výsledků zvítězil s velkou převahou stávající prezident Alexandr Lukašenko, opozice je ale toho názoru, že volby i jejich výsledky byly zfalšované a skutečnou vítězkou je Cichanouská. S tímto závěrem se ztotožňují i západní země.

Lukašenkův režim proti demonstracím brutálně zasáhl a vůči opozici zahájil tvrdé represe. Řada čelných opozičních činitelů byla buď uvězněna, nebo musela z Běloruska uniknout do zahraničí. K opuštění země byla přinucena i Cichanouská, která žije v exilu v Litvě, setkává se se zahraničními představiteli a vyzývá je k účinnému tlaku s cílem zbavit Bělorusko autoritářského Lukašenka.

Zpráva o vyřazení Cichanouské ze seznamu osob hledaných v Rusku se objevila den před středečním setkáním prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena v Ženevě. Ruské ministerstvo vnitra ale tuto souvislost vyloučilo, když v odpovědi na dotaz agentury RIA Novosti ohledně důvodu tohoto kroku uvedlo, že jde o věc, která je "výhradně v kompetenci orgánů členského státu SNS, který je iniciátorem" zařazení Cichanouské na seznam lidí, po nichž se pátrá.

reklama