Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko pokračuje v bombardování v Doněcku, uvedl ukrajinský generální štáb

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Rusové pokračují v ofenzivě ve východní části Doněcké oblasti, kde několik měst a obcí čelilo těžkému bombardování, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Ukrajinské síly podle něj několik útoků odrazily, avšak Rusové nadále usilují o ovládnutí Bachmutu. Podle vysoce postaveného ukrajinského generála Moskva využívá taktiku "spálené země", píše agentura Reuters.

"Nepřítel přešel k taktice 'spálené země' ze Sýrie. Ničí budovy a pozice nálety a dělostřeleckou palbou," řekl o Bachmutu velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj.

Bitva o toto malé a nyní z velké části zničené město na okraji části Ruskem kontrolovaného území v Doněcku je nejkrvavější za celou třináctiměsíční válku, píše Reuters. Obě strany utrpěly v bojích o Bachmut velké ztráty. Syrskyj uvedl, že "situace je obtížná, ale zvladatelná".

Ruské síly nyní podle Denise Pušilina, šéfa proruského útvaru na východě Ukrajiny, tzv. Doněcké lidové republiky (DNR), ovládají 75 procent Bachmutu. Je však podle něj příliš brzy na to hovořit o pádu města.

Ruská armáda se také zaměřila na město Avdijivka, které leží asi 20 kilometrů severně od Doněcku a poblíž frontové linie se nachází od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou.

"Rusové proměnili Avdijivku v totální ruinu," uvedl šéf doněcké oblastní správy Pavlo Kyrylenko a popsal nálet na několikapodlažní dům. "V Avdijivce zůstává asi 1800 lidí, kteří každý den riskují své životy," dodal.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy