"Nepřítel přešel k taktice 'spálené země' ze Sýrie. Ničí budovy a pozice nálety a dělostřeleckou palbou," řekl o Bachmutu velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj.

Bitva o toto malé a nyní z velké části zničené město na okraji části Ruskem kontrolovaného území v Doněcku je nejkrvavější za celou třináctiměsíční válku, píše Reuters. Obě strany utrpěly v bojích o Bachmut velké ztráty. Syrskyj uvedl, že "situace je obtížná, ale zvladatelná".

Ruské síly nyní podle Denise Pušilina, šéfa proruského útvaru na východě Ukrajiny, tzv. Doněcké lidové republiky (DNR), ovládají 75 procent Bachmutu. Je však podle něj příliš brzy na to hovořit o pádu města.

Ruská armáda se také zaměřila na město Avdijivka, které leží asi 20 kilometrů severně od Doněcku a poblíž frontové linie se nachází od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou.

"Rusové proměnili Avdijivku v totální ruinu," uvedl šéf doněcké oblastní správy Pavlo Kyrylenko a popsal nálet na několikapodlažní dům. "V Avdijivce zůstává asi 1800 lidí, kteří každý den riskují své životy," dodal.

reklama