"Použití omezených zásob přesně naváděné munice může (ruského prezidenta) Vladimira Putina připravit o možnosti, co se týče narušení ukrajinských protiofenziv v Chersonské a Luhanské oblasti," píše v analýze ISW. Ukrajina na jihu a severovýchodě na konci léta zahájila protiofenzivu, při které se jí podařilo dobýt část svého území zpět.

Rusko v pondělí v několika vlnách zasáhlo města napříč Ukrajinou při rozsáhlých útocích, které si podle Kyjeva vyžádaly životy nejméně 19 lidí, desítkám dalších způsobily zranění a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že přesně naváděné střely s dlouhým doletem zasáhly všechny určené vojenské a infrastrukturní cíle. Podle Kyjeva i záběrů na sociálních sítích ale střely zasáhly i kulturní instituce, skleněnou pěší lávku, dětské hřiště nebo prodejny automobilů.

Masivní a zatím jednorázový útok podle ISW také nebude mít pravděpodobně dopad na morálku ukrajinské armády. Podobně situaci vnímá i Meduza, podle které "útoky na ukrajinskou infrastrukturu nemají vůbec žádný význam" - v případě, že jde o ojedinělý případ.

"Zkušenosti z účasti NATO ve válce v Jugoslávii ukázaly, že jenom systematický a dlouhodobý dopad na nezbytnou infrastrukturu může potlačit vůli nepřítele ke vzdoru," píše server. Podle listu The Guardian sloužil pondělní útok jako odpověď Putinovým kritikům na domácí půdě a k vylepšení obrazu ruského vojska.

"Putinův pondělní 'masivní úder' byl zoufalou odpovědí jeho vojenským kritikům v Rusku, odpovědí na fakt, že ruská invaze selhává, a odpovědí na jeho vlastní pošramocenou pýchu poté, co jeho milovaným projektem, Kerčským mostem, otřásla o víkendu exploze," píše list.

Most, který spojuje Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem, v sobotu poškodila silná exploze. Podle Putina šlo o "teroristický útok" zorganizovaný z Ukrajiny, Kyjev se k zodpovědnosti oficiálně nepřihlásil.

Ani výbuch na Kerčském mostě neměl speciální vojenský význam, uvádí Meduza. Přes most Rusko zásobuje svou ofenzivu na jihu Ukrajiny, delší vyřazení mostu z provozu by tak mohlo Ukrajině poskytnout vojenskou výhodou. Železniční i automobilovou dopravu ale Rusko částečně obnovilo ještě v sobotu.