Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů v Charkově řízenou bombu

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

Podle agentury AFP guvernér Charkovské oblasti Oleh Synehubov uvedl, že lékaři bojují o životy čtyř ze 37 zraněných. Jedná se o dvě ženy a dva muže, kteří jsou ve vážném stavu.

Synehubov také zmínil, že záchranáři se speciálně vycvičenými psy prohledávají trosky domu, aby našli případné přeživší nebo oběti. Dodal, že při útoku byla zasažena pouze civilní infrastruktura.

Charkovská prokuratura uvedla, že při tomto útoku Rusko použilo nové řízené bomby UMPB D-30 SN, které byly odpáleny z Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdílel na sociálních sítích fotografie poškozené fasády domu a hlubokého kráteru před ním. Ve svém příspěvku uvedl, že jen v červnu Rusko použilo při útocích na Ukrajinu více než 2400 řízených bomb, z nichž asi 700 bylo nasazeno v Charkově, kde před válkou žila největší koncentrace rusky mluvícího obyvatelstva na Ukrajině.

Podle agentury Reuters a deníku Rossijskaja gazeta mohou být řízené bomby odpalovány jak ze země, tak i z letadel, přičemž mají velký dosah, což činí útoky s jejich použitím velmi těžko předvídatelné.

Rusko zahájilo v květnu v Charkovské oblasti novou ofenzívu a zabralo značné území. Zaměřuje se stále více na město Charkov, kde v květnu řízená bomba zasáhla hypermarket se stavebninami, zabila 16 lidí a desítky dalších zranila.

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov minulý měsíc uvedl, že Rusko během letošního roku shodilo na Ukrajinu téměř 10 000 řízených bomb. Zdůraznil, že tento "ruský teror s řízenými bombami musí a může být zastaven" a že Ukrajina potřebuje "rázná rozhodnutí" od svých partnerů, aby mohla "zničit ruské teroristy a ruská bojová letadla tam, kde jsou".
 
 

Témata:  válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy