"Start Sojuzu MS-23 se uskuteční 20. února 2023, bude bez posádky," uvedl Roskosmos, podle něhož se původní modul Sojuz MS-22, jenž nyní dokuje u ISS, vrátí na Zemi prázdný.

Únik chladicí kapaliny z ruské lodi způsobila malá trhlina ve vnějším plášti, přičemž podle Roskosmosu ji má na svědomí mikrometeorit. "Průměru díry je menší než jeden milimetr," uvedla ruská vesmírná agentura.

Incident narušil ruskou činnost na ISS a vynutil si pozastavení výstupů kosmonautů do volného vesmíru, poznamenala agentura Reuters.

Únik kapaliny řešil rovněž americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který minulý měsíc uvedl, že zkoumá možnost, zda by trojici mohla dopravit zpět vesmírná loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska v případě, že by Rusko nebylo schopné vypravit k ISS další Sojuz.

Modulem, u kterého se únik v prosinci objevil, přicestovali v září na ISS dva ruští kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin spolu s americkým kolegou Frankem Rubiem. Ve stejné kosmické lodi se původně měli vrátit na Zemi v březnu.

Na kdy je naplánován jejich návrat nyní, zatím není jasné. Podle Roskosmosu byla jejich mise prodloužena.

V současné době je na palubě ISS sedm lidí, poznamenala AFP, která zároveň upozornila, že kromě poškozeného modulu Sojuz MS-22 zbývá jedno záchranné plavidlo, které je v případě nutnosti evakuace schopné přepravit čtyři osoby.