reklama

"Nepřítel přešel na takzvanou 'syrskou' taktiku spálené země. Ničí budovy a pozice leteckými údery a dělostřeleckou palbou," uvedl Syrskyj na mediální platformě ukrajinské vlády Military Media Center. "Obrana Bachmutu pokračuje. Situace je obtížná, ale pod kontrolou," dodal.

Rusko podle něj bylo nuceno do bojů v centru Bachmutu nasadit speciální jednotky a výsadkáře, boje popsal jako urputné na obou stranách. Syrskyj také uvedl, že v neděli navštívil frontové linie u Bachmutu a s tamními ukrajinskými veliteli jednal o dalším postupu a problémech, které je třeba neprodleně řešit.

O Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruské invazní síly těžké boje už půl roku. V uplynulých týdnech se Rusové město pokoušeli obklíčit, ukrajinským jednotkám se nicméně nadále daří bránit zásobovací trasy vedoucí do města. V posledních dnech se ruské úsilí soustředí na dobytí centra Bachmutu. Ukrajinští obránci z něj byli nuceni ustoupit směrem do čtvrtí na západě města.

Síly Moskvy nyní podle Denise Pušilina, šéfa proruského útvaru na východě Ukrajiny, tzv. Doněcké lidové republiky (DNR), ovládají 75 procent Bachmutu, napsala dnes agentura Reuters. Pušilin na telegramu zároveň zveřejnil video, ve kterém tvrdí, že Bachmut navštívil.

Rusko a Ukrajina si vyměnily přes 200 válečných zajatců

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že se do Moskvy z ukrajinského zajetí vrátilo 106 ruských vojáků. Dalších 100 lidí se vrátilo na Ukrajinu z Ruska, uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

"V důsledku vyjednávání se 10. dubna z území kontrolovaného Kyjevem vrátilo 106 ruských vojáků," citovala ruské ministerstvo obrany agentura TASS. Podobně jako při předchozím výměnách nyní podle ministerstva vojáky čeká léčení a rehabilitace v jeho zařízeních.

"Podařilo se nám provést další velkou výměnu zajatců. Vracíme domů 100 našich lidí - vojáků, námořníků a příslušníků pohraniční stráže a národní gardy. Mezi nimi jsou obránci Mariupolu, Azovstalu, Hostomelu," uvedl na telegramu Jermak. Někteří ze zajatců podle něj utrpěli vážná zranění nebo se nakazili nemocemi.

Zajatce si Ukrajina s Ruskem, které na ni loni v únoru zaútočilo, vyměňuje pravidelně. Do své vlasti se naposledy letos v březnu vrátilo 130 Ukrajinců a Ukrajinek, které Kyjev vyměnil za 90 ruských vojáků.