Moskva podle šéfky horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové již připravila soubor odvetných sankcí proti západním zemím. Matvijenková dnes zároveň podtrhla, že Rusko dobře zná slabiny Západu, citovala ji agentura TASS.
Ruské ministerstvo hospodářství dnes uvedlo, že pracuje na opatřeních k minimalizaci západních sankcí a že hodlá prohlubovat obchodní a ekonomické vztahy s asijskými zeměmi.
"Pokud jde o odvetné sankce, tak jsou také připraveny. Nebudou zrcadlit sankce proti Rusku. Dobře ale známe slabá místa Západu," sdělila předsedkyně horní komory ruského parlamentu Matvijenková.
Politička také ujistila, že vedení země se bude snažit minimalizovat dopady sankcí, které na Rusko uvaluje Západ kvůli invazi na Ukrajinu, a že stát bude nadále plnit své sociální závazky.
Váhavost západních zemí okolo spuštění nově postaveného plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět plyn z Ruska po dnu Baltského moře do Německa, je podle ní dočasná. Matvijenková dodala, že i kdyby byl Nord Stream 2 do sankcí zahrnut, Rusko zůstává spolehlivým dodavatelem plynu do Evropy.
Německý kancléř Olaf Scholz již v úterý uvedl, že udělení souhlasu k provozu plynovodu Nord Stream 2 není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné.
"Jsem si jistá, že je to dočasné rozhodnutí. Stejného mínění jsou přinejmenším všichni zdravě myslící lidé, protože proč by jinak soukromé společnosti včetně Gazpromu do toho vkládaly značné prostředky," sdělila politička.
V noci na dnešek se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Ve čtvrtek oznámily sankce proti Rusku také USA. Nová americká opatření míří proti dvěma největším ruským bankám - VTB a Sberbank, proti dalším představitelům ruských "elit" i proti vývozu telekomunikačního vybavení a dalších technologií. Svůj dosud největší balík protiruských sankcí oznámila také například Británie.
EU a Spojené státy na Rusko uvalily sankce již po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. "Chápeme, že sankční tlak, kterému čelíme od roku 2014, nyní zesílí," uvedlo ruské ministerstvo hospodářství. "Rétorika některých zahraničních kolegů byla taková, že jsme na případné nové sankce byli připraveni již delší dobu," dodalo.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ráno označil západní sankce za příliš slabé, důkazem je podle něj pokračující ruská agrese vůči jeho zemi.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že sankce uvalené na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu sice způsobí Moskvě problémy, tyto potíže se však podle něj podaří vyřešit. Upozornil rovněž, že Rusko záměrně snížilo svou závislost na dovozu, aby se před hrozbou sankcí chránilo.
Související
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 15:58