Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko rozšířilo seznam osob z EU, jimž zakazuje vstup na své území

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Moskva rozšířila seznam občanů Evropské unie, kteří mají zákaz vstupu na ruské území. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí s tím, že opatření se týká zejména nejvyšších vojenských představitelů EU, vysoce postavených zaměstnanců orgánů činných v trestním řízení a zástupců obchodních subjektů, které se zabývají výrobou zbraní a vojenského materiálu a podílejí se na jeho dodávkách na Ukrajinu.

Konkrétní jména sankcionovaných osob ministerstvo v prohlášení neuvedlo.

Ruská diplomacie opatření zdůvodňuje mimo jiné údajnou snahou Evropské unie omezit jednostrannými sankcemi rozvoj Ruska a trestáním jeho občanů za "podporu nezávislé zahraniční politiky".

"Takové kroky, z mezinárodního právního hlediska nelegitimní, provází bezprecedentní protiruská rétorika," tvrdí ruské ministerstvo. Evropská unie a její členské státy stojí od února, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, na straně Kyjeva. Ukrajinu podporují hospodářsky i vojensky a také vůči Rusku a jeho konkrétním představitelům a firmám spustily rozsáhlé sankce.

EU a její jednotlivé členské státy dodávají podle ruského prohlášení Kyjevu smrtící zbraně a vojenské vybavení, které slouží k "ostřelování civilní infrastruktury a kritických zařízení, což dále komplikuje humanitární situaci v zóně konfliktu a ohrožuje celý evropský kontinent". EU se podle Moskvy snaží svou politikou o prodlužování konfliktu.

Jakékoli nepřátelské akce proti Rusku budou z ruské strany i nadále narážet na tvrdou odezvu, varovalo ministerstvo.

Evropská unie má svůj diplomatický orgán v čele s Josepem Borrellem, ale vojenské orgány unie nemá, podotkl k prohlášení ministerstva list Vedomosti. Server RBK připomněl, že Rusko své odvetné sankce uvalilo na špičky EU již v březnu. Nynější omezení dal server do souvislosti s pražskou schůzkou ministrů obrany členských zemí EU, které se Borrell také zúčastnil.

Témata:  Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy