"V souvislosti s tím, že epidemie nadále slábne, Rospotrebnadzor ukončuje platnost dřívějších omezení, mezi nimi povinnosti nosit roušky, zákazu nočního provozu gastronomických zařízení a dalších," cituje Interfax z tiskového prohlášení spotřebitelského úřadu. Třiadevadesát procent případů nemoci je mírných, nebo nakažení nemají žádné příznaky infekce. Rospotrebnadzor nicméně upozornil, že pokud by se situace znovu zhoršila, je možné, že by se některá omezení vrátila.

Agentura DPA píše, že mnoho ruských oblastí řadu opatření zrušilo už na jaře. Například v moskevské veřejné dopravě už není celé týdny nutné nosit ochranu nosu a úst.

Podle statistik agentury Reuters v Rusku zemřelo přes 800.000 lidí na covid-19 nebo komplikace vyvolané tímto onemocněním. Nakazilo se asi 18 milionů lidí z celkových více než 144 milionů obyvatel.

Rusko rychle vyvinulo vakcínu proti covidu-19 nazvanou Sputnik V, nicméně naočkovat se nechala jen poměrně malá část obyvatel, píše Reuters. Odrazovala je od toho nedůvěra k úřadům i strach z nových farmaceutických preparátů. Plně očkovaných je asi 52 procent obyvatel Ruska.