reklama

Nejhorší situace nadále panuje v Moskvě a Petrohradu. Ale i v regionech kvůli koronaviru výrazně vzrostl počet nemocných a počet úmrtí, napsal list Kommersant. Dodal, že regionální úřady masově rozšiřují výčet kategorií zaměstnanců, pro které je očkování proti covidu-19 povinné, a zavádějí další omezení v práci kulturních, zábavních a restauračních zařízení.

Kreml přičítá zhoršující se situaci hlavně pomalému postupu očkování. Moskevský starosta Sergej Sobjanin ve snaze zvýšit zájem vyhlásil loterii o byty v metropoli. "Od příštího týdne začneme s losováním," řekl moskevské televizi TV Centr. Ve hře bude podle starosty deset moskevských bytů, o jejichž nové majitele z řad očkovaných se bude losovat pět týdnů. Radnice pak upřesnila, že půjde o jednopokojové byty a první losování se odehraje 27. října. Podmínkou účasti je plnoletost a speciální kód, který zájemce obdrží při očkování v období od 18. října do 21. listopadu, uvedla agentura Interfax. Připomněla, že radnice již dříve slíbila vyplácet peněžní prémii seniorům, kteří se nechají očkovat.

V zemi, která má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo více než 7,925 milionu Rusů, z nichž 221.313 podle vládního štábu zemřelo.

Ruský statistický úřad udává již přes 418.000 obětí. Vláda vysvětluje rozdíl mezi čísly vládního štábu a Rosstatu tím, že statistici zahrnují do svých čísel i mrtvé, u nichž se na nákazu přišlo až po smrti.

Agentura Reuters již dříve na základě porovnání s údaji o průměrné úmrtnosti v letech 2015 až 2019 odhadla, že v Rusku mezi loňským dubnem a letošním srpnem zemřelo "navíc" 575.000 lidí, a dodala, že někteří experti pokládají tento způsob zjišťování počtu obětí pandemie za nejpřesnější.

reklama