Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se připravuje na novou ofenzivu, míní analytici

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusko se na Ukrajině připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské zdroje americký Institut pro studium války (ISW). Analytici ve zprávě odhadují, že útočnou operaci jednotky Moskvy zahájí v následujících měsících, pravděpodobně ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusko chystalo vyjednávat o míru, uvedl v pondělí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a dodal, že vše svědčí o opaku. Moskva podle něj může mobilizovat až 200.000 dalších vojáků a pokračuje ve zvýšené výrobě zbraní a munice. Další zásoby podle něj získává od Íránu či Severní Koreje.

Ruské síly v přípravě na ofenzivu posilují své pozice na Donbasu, uvedl jeden z představitelů pozemních sil ukrajinské armády Ivan Tymočko. Rusko podle něj kvůli domácímu tlaku na vítězství potřebuje útočnou operaci.

Předchozí odhady ISW o obnovení ofenzivy ruských sil, které se loni v létě a na podzim bránily ukrajinské protiofenzivě na jihu a východě země, potvrzují nejen vyjádření Stoltenberga a Tymočka, ale také proruští váleční blogeři. Podle nich se na novou ofenzivu připravuje i ruský informační prostor.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo loni 24. února. Nejtěžší boje se nyní odehrávají na frontové linii u Bachmutu a dalších měst v Doněcké a Luhanské oblasti. Ukrajina v posledních týdnech žádá Západ o urychlené dodávky zbraní, které by jí pomohly vyvinout větší tlak na agresora.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

23. října 2025 17:25

Syn bude velkým bráškou. Petra Kvitová je opět těhotná

Petra Kvitová letos podruhé a definitivně ukončila profesionální tenisovou kariéru. Výsledky po návratu už neměla moc dobré, ale nemusely být jediným důvodem konce. Kvitová totiž ve čtvrtek oznámila zásadní novinu.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se mění k nepoznání. Trump nechal část zbourat

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „stávající struktura“ Východního křídla Bílého domu musí být stržena. Cílem je umožnit výstavbu nového tanečního sálu v odhadované hodnotě 250 milionů dolarů (přibližně 186 milionů liber). Bourací práce začaly již v pondělí a dva představitelé administrativy sdělili americkému partnerovi BBC, stanici CBS, že do konce týdne by měla být budova kompletně srovnána se zemí.