"Na chersonském směru dnes v pět hodin ráno moskevského času (03:00 SEČ) skončila přeprava ruských jednotek na levý břeh řeky Dněpr. Ani jediný kus vojenské techniky a výzbroje jsme nenechali na pravém břehu," prohlásil mluvčí ministerstva, generál Igor Konašenkov. "Jednotky zaujaly dříve připravené obranné pozice," dodal.

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran ověřit z nezávislých zdrojů.

Konašenkov podle agentury Interfax také tvrdil, že postup ukrajinských sil na různých úsecích fronty během posledních 48 hodin nepřesáhl deset kilometrů.

"Palba ruského dělostřelectva, útoky letectva a minová pole zastavila postup ukrajinských jednotek ve vzdálenosti 30 až 40 kilometrů od místa, kde se ruská vojska přepravovala přes Dněpr," prohlásil ruský generál podle TASS.

Ukrajinská vojska podle ukrajinského velení pokračují v postupu v Chersonské a také Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

Kreml i přes ruské stahování pokládá Cherson a okolí za součást Ruska

Kreml nadále pokládá Chersonskou oblast, kde se úspěšně rozvíjí ukrajinská protiofenzíva a ruská vojska ustupují, za součást Ruska. Řekl to dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Ve stažení z pravého, západního břehu Dněpru včetně oblastní metropole Chersonu nevidí mluvčí nic ponižujícího.

"Je to (Chersonská oblast) subjekt Ruské federace. Toto postavení je stanoveno a zakotveno v zákonech. Tady nejsou a nemohou být žádné změny," řekl Peskov.

Mluvčí odmítl odpovědět na otázky novinářů, jak prezident Putin přijal hlášení generála Sergeje Surovinkina o situaci v Chersonu a rozhodnutí stáhnout odtud ruská vojska, které přijal ministr obrany Sergej Šojgu.

"Bylo to rozhodnutí ministra obrany, a tak se prosím obraťte na ministerstvo obrany. Já k tomu nemám co říct," prohlásil Peskov. Podobně na ministerstvo obrany odkázal i dotazy ohledně průběhu "speciální vojenské operace", jak v Kremlu nazývají válku proti Ukrajině, pokračující již 261. dnem. Na dotaz BBC mluvčí odvětil, že stažení z Chersonu nepokládají v Kremlu za ponižující.

Putin se na konci září pokusil připojit k Rusku čtyři ukrajinské oblasti, včetně Chersonské, kterých se Rusové částečně zmocnili. Toto rozhodnutí schválil ruský ústavní soud a parlament. Kyjev a většina světa tato ruská rozhodnutí neuznávají.

Peskov dnes řekl novinářům, že v Kremlu nelitují, že uspořádali slavnostní ceremonii k přijetí Chersonské a dalších oblastí do Ruské federace.