Moskva a Kyjev se v posledních týdnech vzájemně obviňují z ostřelování zařízení. Zařízení by v následujících dnech měli navštívit zástupci mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Ukrajina MAAE tento týden informovala, že ostřelování z uplynulé soboty a neděle poškodilo infrastrukturu Záporožské jaderné elektrárny včetně laboratoře a chemického provozu, napsala agentura v prohlášení. Další ostřelování z pondělí poškodilo transformátory nedaleké tepelné elektrárny, což způsobilo několikahodinové přerušení elektrického vedení mezi oběma zařízeními. MAAE v prohlášení upřesnila, že napájení ze sítě mimo areál elektrárny je nezbytné pro zajištění jaderné bezpečnosti.

Rusko vůbec nepomýšlí na dialog s Ukrajinou a nikdy o něj ani nestálo, uvedl Zelenskyj. Odmítl také, že by vydal rozkaz k zastavení bojů na frontě, aby Moskvu nějak "uklidnil". Západ ukrajinský státník upozornil, aby nepolevoval ve své podpoře Ukrajiny, únava ohledně války by podle něj znamenala velké nebezpečí pro celý svět.

Rusko jihoukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu okupuje v podstatě od začátku své invaze na Ukrajinu z 24. února. Kritiku a silný odpor Západu vyvolal březnový požár v areálu zařízení i ostřelování z posledních týdnů. Podle ukrajinské rozvědky ruští vojáci míří na skladiště popela a dalšího odpadu u elektrárny, aby vzbudili dojem že je v okolí zařízení vyšší radiace, napsala dnes agentura Unian.

Rusko odmítá, že by na jadernou elektrárnu cílilo a naopak z úderů viní Kyjev. Tvrzení ani jedné z bojujících stran nelze ověřit.

MAAE dnes v prohlášení uvedla, že "aktivně a intenzivně" jedná o ustanovení mise, která by měla v následujících dnech zařízení navštívit. Francouzské ministerstvo zahraničí následně uvedlo, že Rusko s inspekcí MAAE v principu souhlasilo. Šéfce francouzské diplomacie Catherine Colonnové to při telefonickém hovoru řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruské úřady zatím misi oficiálně neodsouhlasily, poznamenal ruskojazyčný server BBC.

O návštěvě zařízení už dnes hovořil také šéf MAAE Rafael Grossi, který chce misi osobně vést. I podle něj by se inspekce měla konat v následujících dnech.