reklama

Spojené státy uvalily ve čtvrtek další sankce vůči desítkám osob a firem, které podporují Rusko v jeho útočné válce proti sousední Ukrajině. Zaměřily se mimo jiné na budoucí energetické kapacity Ruska.

Šéf ruské plynárenské společnosti Novatek Leonid Michelson na konferenci v uzbeckém městě Samarkand řekl, že americké sankce jsou znakem "naší profesionality". Informovala o tom agentura Reuters.

"Je to pokračování politiky strategické porážky," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová. Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně osočuje Západ ze spiknutí s cílem rozdělit Rusko a ukrást jeho přírodní zdroje.

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá Rusku v letošním roce růst na úrovni 2,2 procenta, tedy více než ve Spojených státech nebo eurozóně. Západ přitom zmrazil stovky miliard dolarů ruských peněz, Putin ale uvedl, že sankce nezastavily dovoz západního zboží, jako jsou například luxusní automobily.

USA, které jsou samy velkým producentem zkapalněného zemního plynu (LNG) a vyvážejí jej do Evropy, se snaží snížit dodávky ruského LNG do Evropy, která zakázala dodávky ruského plynu potrubím.