Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko spekuluje o obnovení trestu smrti

Věznice
Věznice
Foto: Pixabay

Předseda vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k obnovení trestu smrti a zrušení současného moratoria na jeho provádění. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

"Měli bychom zvážit zrušení moratoria na trest smrti," řekl Bastrykin na takzvaném právnickém fóru, které se koná v Petrohradu. "V některých případech by se měl aplikovat," dodal.

Putin by podle jeho slov mohl příslušné moratorium zrušit dekretem. "Někteří kompetentní a kvalifikovaní právníci mi řekli, že musíme změnit ústavu - tedy, že musíme uspořádat referendum - ale já si myslím, že bychom měli jednoduše zrušit moratorium na trest smrti prezidentským dekretem," řekl šéf Sledkomu na zmíněném fóru.

Rusko přestalo vykonávat trest smrti v roce 1996, šlo totiž o podmínku pro jeho vstup do Rady Evropy, ze které však bylo vyloučeno v roce 2022 po invazi na Ukrajinu. Od té doby k znovuzavedení takového trestu vyzývá Kreml stále více ruských politiků a funkcionářů. Zároveň žádají, aby byl následně uložen osobám podezřelým ze spáchání březnového teroristického útoku v koncertním sále u Moskvy, při kterém zahynulo přes 140 lidí.

Předseda dolní komory ruského parlamentu, Státní Dumy, Viačeslav Volodin v březnu například navrhl, aby příslušné moratorium zrušil ruský ústavní soud. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však tehdy informoval, že Kreml se momentálně tímto návrhem nezabývá.

Ustanovení o trestu smrti stále figuruje v ruském trestním zákoníku, takový trest však nebyl vykonán již více než 25 let. Za jeho obnovení v případě tvz. nejtěžších zločinů se zasazuje například i bývalý prezident a současný zástupce Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv.

Kritici se obávají, že Kreml by ho mohl takový trest zneužívat k zastrašování disentu i svých politických oponentů.

Témata:  Rusko věznice

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy