reklama

"Došlo za poslední den k nějakému přesunu některých ruských jednotek pryč od Kyjeva? Domníváme se, že ano. Malého počtu," řekl Kirby. "Domníváme se však, že se jedná o přemístění, ne skutečné stažení, a že bychom měli být připraveni na to, že budeme sledovat velkou ofenzivu v jiných částech Ukrajiny. Neznamená to, že hrozba pro Kyjev polevila," dodal.

"Uvidíme," řekl krátce předtím o ruském prohlášení ohledně stahování vojsk Biden. "Nic bych v tom nehledal, dokud neuvidíme, jak se zachovají. Uvidíme, zda skutečně splní to, co naznačují," dodal s tím, že USA situaci nadále pozorně sledují.

"Je tu to, co Rusko říká, a je tu to, co Rusko dělá, a my se soustředíme na to druhé," řekl dnes Blinken při návštěvě Maroka. "A Rusko dělá to, že pokračuje v týrání Ukrajiny," dodal. Spojené státy podle něj dosud nezaznamenaly žádné náznaky toho, že by diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou postupovaly "konstruktivním způsobem".

Ruská armáda stahuje některé jednotky z Kyjevské a Černihivské oblasti, potvrdil i generální štáb ukrajinské armády. Štáb kromě toho zaznamenal přeskupování vojsk s cílem soustředit největší sílu ve směru na města Doněck a Slobožanske na východní Ukrajině a částečné stahování vojáků na běloruské území.

Informace ukrajinské armády se shodují s dnešními výroky ruských představitelů. Ruské ministerstvo obrany dnes podle BBC ohlásilo, že zásadně omezí bojové aktivity v Kyjevské a Černihivské oblasti v centrální, resp. severní části Ukrajiny, což zopakoval po jednání ruské a ukrajinské delegace v Turecku náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes během porady s ruskou generalitou řekl, že Rusko se nyní bude moci soustředit na "osvobození" Donbasu na východní Ukrajině.

Invazní armáda ale nadále obléhá mimo jiné město Černihiv a útočí v něm na vojenské objekty i civilní cíle, uvedl ukrajinský generální štáb. Starosta Černihivu BBC řekl, že dnešní vyjádření Moskvy ohledně snížení útoků v Černihivské oblasti vítá, ale "jen čas ukáže", zda Rusové své slovo dodrží.

Stejně jako i v minulých hlášeních i dnes ukrajinský generální štáb zopakoval, že nepřátelská armáda na Ukrajině je oslabena a její značná část nemá přístup k logistické podpoře. Podotkl, že ruské síly se snaží na Ukrajinu dopravit bojovou a speciální techniku ze skladů u města Bogučar ve Voroněžské oblasti na ruském území. Přes 40 procent této techniky je ale podle tvrzení Kyjeva v nefunkčním stavu.

Rusko a Ukrajina dnes oznámily průlom v jednáních o možném řešení konfliktu. Moskva po rozhovorech řekla, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Ukrajinská strana navrhla ukrajinskou neutralitu, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Boje včetně ostřelování ukrajinských měst ruskými silami nicméně na Ukrajině pokračují.

"Pokud se (ruští představitelé) nějak domnívají, že může uspět pokus podmanit si jen východní nebo jižní část Ukrajiny, tak se zase jednou hluboce mýlí," pokračoval Blinken.

Podobně jako vedení USA se v rozhovoru s agenturou Reuters vyjádřil i nejmenovaný západní činitel, podle nějž Rusko nebere rozhovory s Ukrajinou vážně a používá je ke hře o čas. Přímá jednání jsou podle zdroje nicméně v současné chvíli nadále nejlepší cestou vpřed. "Doufáme, že se to v určité fázi začne brát vážně a povede to ke klidu zbraní. Ale jsme skeptičtí ohledně toho, zda se to bere vážně již teď. Nicméně chceme být svědky toho, že vyjednávání nakonec přinesou klid zbraní," řekl.