Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko údajně dobylo vesnici Paraskovijivka v Doněcké oblasti

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruské síly v uplynulém týdnu dobyly vesnici Paraskovijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. V pátek to na pravidelném briefingu oznámilo ruské ministerstvo obrany. Uvedla to agentura AFP.

Po několika měsících patové situace na frontové linii se ruské armádě podařilo během letošního roku dobýt desítky vesnic na východě Ukrajiny, kde ukrajinské síly zápasí s nedostatkem munice i vojáků.

Paraskovijivka, kterou Rusové údajně dobyli, se nachází přibližně 25 kilometrů jihozápadně od města Doněck, ležícího v Doněcké oblasti, kterou Rusko spolu s dalšími třemi ukrajinskými oblastmi nezákonně anektovalo v roce 2022.

I ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem tohoto probíhají nejintenzivnější boje.

Rusové ještě začátkem května spustili novou pozemní ofenzívu v pohraniční Charkovské oblasti. Podle analytiků by strategií Moskvy mohla být snaha o oslabení ukrajinské obrany, aby ruské síly mohly prorazit v jiných oblastech bojiště.

Ruské síly soustřeďují svou hlavní palebnou sílu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, nikoli v Charkovské oblasti, kde v květnu zahájily novou ofenzívu, uvedl Zelenskyj podle agentury AFP.

"Většina bojů a největších útoků se odehrává v Doněcké oblasti. Ve skutečnosti je to hlavní ohnisko ruských útoků," uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videovzkazu. Dodal, že po návratu z návštěvy několika evropských zemí, Singapuru a Filipín diskutoval v Kyjevě o situaci na bojišti s velením ukrajinské armády.

Ukrajinská armáda je od 10. května, kdy Rusko zahájilo novou ofenzívu v Charkovské oblasti na severovýchodě země, pod značným tlakem. Do Charkovské oblasti byla nucena poslat posily a musela ustoupit v jiných částech fronty kvůli nedostatku munice.

Ruské ozbrojené síly postupují na všech frontách na Ukrajině a jen letos obsadily 880 čtverečních kilometrů území, uvedl v pátek ruský ministr obrany Andrej Belousov podle agentury AFP.

Pokud se tento údaj potvrdí, znamenalo by to, že Rusko za posledních pět měsíců dosáhlo více územních zisků než za celý rok 2023. Tehdy se frontová linie navzdory ukrajinské protiofenzivě v létě téměř nehýbala.

"Postup probíhá ve všech taktických směrech. Celkově se letos dostalo pod kontrolu ruské armády 880 čtverečních kilometrů území," řekl Belousov podle ruských tiskových agentur na setkání Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB) v Alma-Atě.

Rusko podle ministra také zatlačilo ukrajinské síly osm až devět kilometrů zpět v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde spustilo novou ofenzívu 10. května. Od té doby tam "osvobodilo" 28 obcí, dodal Belousov.

Ukrajina se od začátku nové ruské ofenzívy dostala pod značný tlak. Do Charkovské oblasti poslala posily a musela ustoupit v jiných částech fronty, napsala AFP. Připomněla, že Kyjev má nedostatek munice, ačkoli USA mu nedávno schválily další rozsáhlou vojenskou pomoc.

Rusko před necelým měsícem spustilo novou ofenzívu v pohraniční Charkovské oblasti, čímž se otevřela nová fronta v probíhající válce. Podle Kyjeva jde o snahu Moskvy odklonit přečíslené ukrajinské jednotky z frontové linie na východě, kde probíhají nejostřejší boje.

Ukrajinská armáda v pátek uvedla, že jejím jednotkám se podařilo zastavit postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti a přešli do protiútoku.

"Ukrajinské obranné síly zadržely ruské jednotky v Charkovském sektoru... Situace je pod kontrolou, a probíhají protiofenzivní operace," sdělila ukrajinská armáda na pátečním brífinku v Kyjevě.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové, navzdory počátečním úspěchům, uvízli v pouličních bojích o Vovčansk a utrpěli vysoké ztráty. Dodal, že ruské síly posílají do této oblasti posily, ale jejich snaha o dobytí města zatím skončila neúspěšně.

Varoval také před intenzivními boji na východě Ukrajiny, zejména u měst Časiv Jaro, Pokrovsk a Kurakovo v Doněcké oblasti.

Druhé největší ukrajinské město Charkov a jeho okolí odolávají ruským útokům již několik měsíců. Během těchto útoků byly použity rakety, drony a naváděné bomby, což způsobilo vážné poškození energetické infrastruktury.  

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.