Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko útočilo na energetickou infrastrukturu Záporoží a továrny v Kryvém Rihu

Ruská armáda
Ruská armáda
Foto: mil.ru

Ruské jednotky v noci na dnešek podnikly raketový útok na energetická zařízení ukrajinského města Záporoží a ostřelovaly také Kryvyj Rih. V tomto jihoukrajinském průmyslovém městě zahynul podle místní správy nejméně jeden člověk. Informoval o tom ve svém ruskojazyčném vydání server BBC News.

"Okupanti tentokrát svými střelami zasáhli průmyslovou a energetickou infrastrukturu města," uvedl na internetu tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtev. Úplné informace o škodách a obětech se podle něj upřesňují.

"Rusové po půlnoci vypálili na Kryvyj Rih tři rakety. Mířili na průmyslový podnik. Zahynul zaměstnanec. Záchranáři jeho tělo vytáhli ze sutin zničené továrny," napsal na telegramu šéf Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko. Tři další lidé jsou něho zranění.

Ruští vojáci v noci na dnešek dělostřelectvem ostřelovali také Nikopol a jeho okolí včetně obce Marhanec. Informace o případných škodách a obětech správa zjišťuje, napsal Rezničenko.

Ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu způsobují od začátku října opakované výpadky proudu a připravují miliony domácností o teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu v neděli apeloval na vytrvalost a nezdolnost Ukrajinců. "Musíme být ještě odolnější a jednotnější, abychom přečkali tuto zimu," prohlásil.

Ukrajinští představitelé signalizovali, že jejich armáda plánuje v nadcházejícím zimním období pokračovat v protiofenzivních operacích, aby upevnila nedávné územní zisky a zabránila ruským silám chopit se iniciativy na bojišti, napsal dnes ve svém pravidelném hodnocení situace americký Institut pro studium války (ISW).

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj podle zprávy ISW v neděli prohlásil, že zmrzlá půda umožní pohyb kolovým a pásovým vozidlům a že ukrajinské síly svou techniku připravují na zimní operace. Zároveň podle něj špatně vycvičení mobilizovaní ruští vojáci a bojovníci rekrutovaní Wagnerovou (v ruštině Vagnerovou) skupinou v ruských věznicích nejsou na zimní operace připraveni.

Zhoršující se počasí je spolu s lepší ukrajinskou protivzdušnou obranou jedním z důvodů, proč se snížil počet vzletů ruských bojových letounů nad ukrajinské území, píše britská vojenská rozvědka. Ruské letouny podle ní nyní provádějí desítky misí denně, zatímco v březnu jich bylo za den až 300.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy