Lidé podle prvotních informací zraněni nebyli, poničeny však podle něj byly rodinné i činžovní domy a automobily. Místa dopadů nyní prověřují specialisté, dodal Jevtušenko.

Na město a jeho okolí podobně ruské síly střílely také v minulých dnech, v noci na pátek ukrajinská správa hlásila asi 40 dopadů dělostřeleckých nábojů a raket.

Generální štáb ukrajinské armády v pravidelném ranním hlášení uvedl, že Rusové dál útočí na klíčovou infrastrukturu země i objekty využívané civilisty, čímž “porušují normy mezinárodního humanitárního práva, zákony i válčené zvyklosti”. Za posledních 24 hodin podle Kyjeva ruské síly uskutečnily desítku raketových a deset leteckých útoků a ve 42 případech použily salvové raketomety.

Podle hlášení štábu také pokračují pokusy ruských jednotek o útoky ve vsích v Doněcké oblasti. Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že ruské jednotky posilují své pozice v Luhanské oblasti podél linie Svatove-Kreminna.

ISW ve své pravidelné analýze situace rovněž upozornil na náznaky, podle kterých Kreml chystá druhou vlnu mobilizace přes to, že ruský prezident Vladimir Putin oznámil její ukončení k 31. říjnu. Institut si všímá příspěvků ruských vojenských bloggerů na sociálních sítích, kteří diskutují o možnosti nového kola mobilizace ještě v prosinci či v lednu a zmiňují některé náznaky, že se úřady na takový vývoj připravují.

“Pokračování utajených mobilizačních snah a potenciální příprava na další vlnu mobilizace spolu s nynějším podzimním kolem povolávání vojáků základní služby zřejmě ještě dál napnou už tak přetížený ruský systém generování sil,” podotkl ISW. Putin totiž podle institutu mobilizaci na podzim zastavil hlavně proto, aby uvolnil byrokratickou a administrativní kapacitu pro organizaci podzimních odvodů.

reklama