Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko útočilo v okolí Nikopolu, tamní obce zasáhlo až šedesátkrát, říká Ukrajina

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruská armáda pokračuje v dělostřeleckých a raketových útocích na okolí jihoukrajinského města Nikopol, které leží na severním břehu řeky Dněpr. Server Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa místní vojenské správy Jevhena Jevtušenka ráno uvedl, že celkem tři obce v okolí byly v noci zasaženy přibližně šedesátkrát.

Lidé podle prvotních informací zraněni nebyli, poničeny však podle něj byly rodinné i činžovní domy a automobily. Místa dopadů nyní prověřují specialisté, dodal Jevtušenko.

Na město a jeho okolí podobně ruské síly střílely také v minulých dnech, v noci na pátek ukrajinská správa hlásila asi 40 dopadů dělostřeleckých nábojů a raket.

Generální štáb ukrajinské armády v pravidelném ranním hlášení uvedl, že Rusové dál útočí na klíčovou infrastrukturu země i objekty využívané civilisty, čímž “porušují normy mezinárodního humanitárního práva, zákony i válčené zvyklosti”. Za posledních 24 hodin podle Kyjeva ruské síly uskutečnily desítku raketových a deset leteckých útoků a ve 42 případech použily salvové raketomety.

Podle hlášení štábu také pokračují pokusy ruských jednotek o útoky ve vsích v Doněcké oblasti. Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že ruské jednotky posilují své pozice v Luhanské oblasti podél linie Svatove-Kreminna.

ISW ve své pravidelné analýze situace rovněž upozornil na náznaky, podle kterých Kreml chystá druhou vlnu mobilizace přes to, že ruský prezident Vladimir Putin oznámil její ukončení k 31. říjnu. Institut si všímá příspěvků ruských vojenských bloggerů na sociálních sítích, kteří diskutují o možnosti nového kola mobilizace ještě v prosinci či v lednu a zmiňují některé náznaky, že se úřady na takový vývoj připravují.

“Pokračování utajených mobilizačních snah a potenciální příprava na další vlnu mobilizace spolu s nynějším podzimním kolem povolávání vojáků základní služby zřejmě ještě dál napnou už tak přetížený ruský systém generování sil,” podotkl ISW. Putin totiž podle institutu mobilizaci na podzim zastavil hlavně proto, aby uvolnil byrokratickou a administrativní kapacitu pro organizaci podzimních odvodů.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy