Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko v noci poslalo na Ukrajinu více než 40 raket a 40 dronů

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Rusko v noci na čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu více než 40 raket a uskutečnilo 40 dronových útoků, přičemž cílilo na "kritickou infrastrukturu" země, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"V noci Rusko vystřelilo více než 40 raket a 40 dronů na Ukrajinu," napsal Zelenskyj na platformě X. "Některé rakety a drony (íránské výroby) Šáhid byly úspěšně sestřeleny. Bohužel jen část z nich. Ruští teroristé opět cílili na kritickou infrastrukturu," dodal ukrajinský prezident.

Zároveň upřesnil, že došlo k dalšímu "ohavnému" útoku na velkoměsto Charkov i na Charkovskou oblast. "Cílili však i na objekty v Kyjevské, Záporožské, Lvovské a Oděské oblasti," napsal.

"Všichni naši evropští sousedé a další partneři vidí kritickou potřebu Ukrajiny pro systémy protivzdušné obrany. Právě teď, s naší schopností překonat ruský teror, může svět ukázat, že s každým terorem se zachází stejně jako se zločinem. Pokud však bude Rusku umožněno v tom pokračovat , pokud ruské rakety a bezpilotní letadla budou nadále útočit nejen na Ukrajinu, ale také na odhodlání našich spojenců, bude to znamenat globální licenci na teror," uvedl Zelenskyj na platformě X.

"Potřebujeme systémy protivzdušné obrany a další obrannou pomoc, nejen zavírat oči a vést zdlouhavé diskuse," dodal ukrajinský prezident, který zároveň vyjádřil vděčnost "vším na světě, kteří skutečně podporují boj Ukrajiny o život".

To, že Ukrajina "prostě nemůže čekat" na další systémy protivzdušné obrany, které potřebuje k odražení ruských útoků, uvedl už ve středu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

"Zpoždění dodávek protivzdušné obrany umožní ruským raketám zasáhnout více cílů a umožní Rusku vytvářet tlak na frontové linii," řekl Stoltenberg.

"Ukrajina prostě nemůže čekat. Potřebuje protivzdušnou obranu, munici a pomoc nyní," dodal.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba minulý týden v Bruselu požádal spojence o další systémy protivzdušné obrany Patriot, které jsou schopny sestřelit ruské balistické střely. Členské země NATO Kyjevu přislíbily, že prozkoumají své možnosti.

Rusko v uplynulých týdnech zintenzivnilo raketové a dronové útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Ukrajina se domnívá, že dalším cílem velké ruské ofenzívy by mohlo být město Charkov na severovýchodě země.

Témata:  válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.