Podle Reuters jde o součást snahy Moskvy získat vliv v zahraničí. Americká vláda část informací poskytla jiným zemím, sdělil zdroj agentury Reuters.

Agentura AP napsala, že ministerstvo zahraničí zveřejnilo kabelovou zprávu podepsanou ministrem Antonym Blinkenem. Podle něj se Moskva snaží podporovat politiku a strany jí nakloněné. Ve zprávě ministerstva není jmenována žádná země ani jednotlivec, na něž Rusko cílilo.

AP píše, že jde o další případ, kdy Bidenova administrativa odtajňuje informace týkající se vojenských a politických záměrů Moskvy. K nim patří i upozornění, že Rusko chystá další válku proti Ukrajině, což se později potvrdilo.

Mezi nejvyššími bezpečnostní odborníky americké administrativy jsou podle AP lidé, kteří mají zkušenost s Ruskem a byli ve vládě, když ruský prezident Vladimir Putin vedl kampaně k ovlivnění amerických prezidentských voleb v letech 2016 a 2020.

Americký vládní zdroj odmítl říci, kolik peněz Rusko vydalo na Ukrajinu, jejíž prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho zástupci dlouhodobě Putina obviňovali z vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

Představitel, který o ruských platbách informoval novináře, odmítl srovnání ruského vměšování s americkým financováním médií a politických iniciativ ve světě. Putin se podle tohoto zdroje snaží "o manipulaci uvnitř demokracií".

AP uvádí, že se ministerstvo zahraničí odhodlalo k nezvyklému kroku a zveřejnilo vzkaz, který v pondělí rozeslalo na americká velvyslanectví a konzuláty v zahraničí, v Evropě, Africe a jižní Asii. Vzkazy jsou označeny jako citlivé, nikoli však tajné.

reklama