reklama

Ruský prezident Vladimir Putin sledoval průběh cvičení prostřednictvím videokonference a také obdržel zprávu o průběhu manévrů od ministra obrany Sergeje Šojgua. Šojgu uvedl, že během těchto cvičení Rusko pod jeho vedením provádělo rozsáhlou simulaci odvetného jaderného úderu.

Kreml informoval o tomto cvičení prostřednictvím ruských médií, ale neposkytl konkrétní datum, kdy se manévry uskutečnily. Zpráva ale byla zveřejněna poté, co horní komora ruského parlamentu dnes schválila návrh zákona, který Rusko odstiňuje od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT).

Během nedávno oznámeného cvičení vystřelilo Rusko mezikontinentální raketu Jars z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska. Cílem této rakety byla vojenská oblast Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

Z jaderné ponorky Tula v Barentsově moři byla také vypuštěna mezikontinentální raketa Siněva, o jejím cíli v médiích nebylo informováno.

Zprávu o průběhu cvičení představil nejen ministr obrany Sergej Šojgu, ale také Valerij Gerasimov, náčelník generálního štábu ruské armády, který zároveň od ledna vede ruské invazní vojska na Ukrajině.

Ruský parlament ve středu definitivně schválil odstoupení od ratifikace mezinárodní Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Informovala o tom agentura Reuters.

Rada federace, horní komora ruského parlamentu, dokončila schvalování návrhu zákona, kterým Moskva se stahuje z mezinárodní dohody zakazující jaderné zkoušky. Tato legislativa byla jednomyslně schválena poměrem hlasů 156 k nule, stejně tak dolní komora Duma. Nyní jde tento zákon ke schválení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Prezident Putin tento měsíc vyzval zákonodárce, aby odsouhlasili tuto změnu, kterou podle něj přijímá jako "odraz" postoje Spojených států, protože ty sice podepsaly Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), ale nikdy ji neschválily.

Rusko tvrdí, že neobnoví jaderné zkoušky, dokud tak neučiní Washington. Avšak odborníci na kontrolu zbraní mají obavy, že tato kroky Ruska mohou naznačovat přípravu na test, což by Západ vnímal jako zvýšení napětí, zejména v kontextu konfliktu na Ukrajině.