Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko vyzvalo skupinu BRICS ke koordinovaným opatřením ke stabilizaci ekonomiky

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko vyzvalo skupinu předních rozvíjejících se ekonomik BRICS ke koordinovaným opatřením s cílem stabilizovat hospodářskou situaci. Informovala o tom dnes agentura Reuters. BRICS kromě Ruska zahrnuje Čínu, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Rusko se nyní potýká s negativními hospodářskými důsledky sankcí, které na něj kvůli útoku na Ukrajinu uvalují západní země.

Ruský ministr financí Anton Siluanov na dnešním setkání ministrů a centrálních bankéřů zemí BRICS uvedl, že tyto sankce společně s globálním zpřísňováním měnové politiky vytvářejí hrozbu celosvětové stagflace a potravinové krize. Jako stagflace se označuje období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.

Organizace spojených národů (OSN) minulý měsíc kvůli válce na Ukrajině a vzestupu inflačních tlaků snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,1 procenta z původně očekávaných čtyř procent. Předpověděla rovněž, že globální inflace se letos vyšplhá na 6,7 procenta. To představuje více než dvojnásobek průměru z let 2010 až 2020, který činil 2,9 procenta

"Válka na Ukrajině, ve všech svých rozměrech, uvádí do pohybu krizi, která rovněž ničí globální energetické trhy, narušuje finanční systémy a prohlubuje extrémní zranitelnost rozvojových zemí," uvedl v květnu generální tajemník OSN António Guterres.

Rusko přijalo sankce proti 61 Američanům včetně ministryně

Moskva přijala sankce proti 61 americkým představitelům včetně například americké ministryně financí Janet Yellenové a ministryně energetiky Jennifer Granholmové. Uvedlo to na svém webu ruské ministerstvo zahraničí. Na novém sankčním seznamu jsou také vedoucí představitelé médií, činitelé z oblasti obrany nebo manažeři některých firem.

Ruské ministerstvo ve stručném vysvětlení uvedlo, že sankce přijalo v reakci na neustálé rozšiřování amerických sankcí proti ruským politickým představitelům, veřejně známým lidem a osobnostem byznysu.

Na ruské černé listině se ocitli také například generální ředitel firmy Netflix Reed Hastings nebo šéfka firmy Nasdaq Adena Friedmanová.

Spojené státy a ostatní západní země uvalily na Rusko bezprecedentní sankce po jeho únorové invazi na Ukrajinu. Poslední velký balík personálních sankcí Washington oznámil spolu s EU po stažení ruských vojsk ze severu napadené země, kdy vyšla najevo zvěrstva páchaná v obcích okolo Kyjeva. V úterý pak Washington informoval o nových sankcích, které mají mířit především na spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankční seznam Washington přidal i majetek nejbohatších Rusů včetně jachet a další ruské a běloruské subjekty.

Témata:  Rusko BRICS ekonomika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.