Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko z vládního webu smazalo změnu hranic v Baltském moři

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Ruské ministerstvo obrany v oficiálním návrhu uvedlo, že při vyměřování hranic v době Sovětského svazu v roce 1985 se úřady řídily námořními mapami z poloviny 20. století. Hranice proto podle ministerstva neodpovídají modernějším kartografickým souřadnicím.

Návrh byl však ve středu stažen z internetového portálu ruské vlády. Na stránce nyní jednoduše stojí: "Návrh byl smazán." Ministerstvo na žádost o vyjádření bezprostředně nereagovalo.

Z původního návrhu nebylo jasné, jak by měly být hranice upraveny a zda Rusko konzultovalo záležitost s jinými zeměmi ležícími u pobřeží Baltského moře.

"Rusko nemůže jednostranně rozhodnout o nových hranicích," reagoval švédský premiér Ulf Kristersson pro agenturu TT.

Finský prezident Alexander Stubb uvedl, že Finsko s Ruskem nebylo v kontaktu. "Finsko se chová jako vždy, s klidem a na základě faktů," uvedl Stubb.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil návrh za "zjevnou eskalaci" mířenou proti Severoatlantické alianci a Evropské unii. "Je třeba na to reagovat přiměřeně tvrdě," uvedl Landsbergis.

"Nelze vyloučit, že zpráva je snahou o zasetí zmatku," reagoval estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna ve vyjádření pro Reuters.
 
 

Témata:  Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.