reklama

"Máme informace, že Rusko plánuje dlouhodobý útok pomocí šáhidů," řekl Zelenskyj s odkazem na drony íránské výroby, které po útoku na cíl explodují. Cílem Moskvy je podle něj zlomit odpor Ukrajiny a Ukrajince, jejich protivzdušnou obranu a energetický sektor vyčerpat.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo loni 24. února. Od loňského října začalo pravidelně pomocí střel, raket i dronů útočit na energetickou infrastrukturu a ukrajinská města, kvůli vzdušným útokům se Ukrajinci potýkají s výpadky a odstávkami tepla, elektřiny či vody.

Ruské snahy oslabit ukrajinskou protivzdušnou obranu a vyřadit z provozu tamní energetickou infrastrukturu ovšem narážejí na možnosti Ukrajiny drony sestřelit, které ještě podporují dodávky zbraní ze Západu, napsal list The New York Times.

Zatím poslednímu masivnímu vzdušnému útoku čelil Kyjev a jeho okolí v pondělí. Podle ukrajinských vzdušných sil se podařilo sestřelit všech bezmála 40 ruských bezpilotních letounů, ačkoliv vedení metropole i ukrajinská společnost Ukrenerho oznámily škody na energetické síti.