reklama

Šéf norské vojenské zpravodajské služby Nils Andreas Stensönes prohlásil, že Ukrajina bude potřebovat významnou vojenskou pomoc Západu, aby situaci obrátila.

Podle Stensönese má Rusko v současné válce silnější pozici než před rokem a úspěšně získává výhodu. Upozornil na fakt, že Rusko mobilizovalo přibližně třikrát více vojáků než Ukrajina a zvládá sankce lépe, než se očekávalo. Ruský průmysl navíc dokáže vyrábět více munice, bojových vozidel, dronů a raket, což ruským vojákům umožňuje udržovat válečné úsilí po delší dobu.

Stensönes také upozornil, že Rusko dostává vojenskou pomoc od zemí jako je Severní Korea, Írán, Bělorusko a Čína. Čína Moskvě neposílá zbraně, ale stroje, vozidla, elektroniku a náhradní součástky pro ruský zbrojní průmysl.

Norský ministr obrany Björn Arild Gram zdůraznil, že Norsko a Evropa musí být připraveny převzít větší zodpovědnost za zajištění své vlastní bezpečnosti a bezpečnosti svých spojenců. Norsko, Dánsko a Nizozemsko souhlasily s dodáním stíhaček F-16 Ukrajině, které si od svých spojenců vyžádala. Spojené státy jsou hlavním vojenským sponzorem Ukrajiny, ale americký Kongres se nedokáže dohodnout na další pomoci.