"Celý konglomerát soukromých a státních orbitálních uskupení nyní pracuje výhradně pro našeho nepřítele," řekl agentuře RIA Novosti šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Severoatlantická aliance v čele se Spojenými státy se netají tím, že její členové poskytují Ukrajině zbraně na obranu proti ruské invazi.

Americká společnost Maxar, která se zabývá satelitním snímkováním a mezi jejíž klienty patří i americké ministerstvo obrany, v posledních měsících zveřejnila fotografie pořízené nad Ukrajinou a Ruskem. Mimo jiné dokazovaly ruské posilování jednotek u hranic s Ukrajinou krátce před zahájením invaze 24. února. Moskva tehdy popírala, že se chystá na sousední zemi zaútočit.

"Dnes začíná summit NATO v Madridu, na kterém západní země prohlásí Rusko za svého největšího nepřítele," napsal Rogozin na svém kanálu na komunikační platformě Telegram. "Roskosmos zveřejňuje satelitní fotografie místa konání summitu a samotných 'rozhodovacích center', která podporují ukrajinské nacionalisty," uvedl.

"Současně uvádíme souřadnice objektů. Pro všechny případy," dodal Rogozin.

Příspěvek obsahoval ruské satelitní snímky místa konání summitu v Madridu, budovy Pentagonu, Bílého domu ve Washingtonu, britských vládních budov v centru Londýna, německého kancléřství a budovy Říšského sněmu v Berlíně, sídla NATO v Bruselu, sídla francouzského prezidenta a dalších vládních budov v Paříži. Souřadnice těchto objektů vyjádřené ve stupních zeměpisné šířky a délky jsou volně dostupné.