Smrt jednoho z mobilizovaných mohla souviset s epileptickým záchvatem během otravy alkoholem, uvedla ombudsmanka. Druhý zmobilizovaný podle poslance Maxima Ivanova spáchal sebevraždu. Dalšího zmobilizovaného vojáka ze cvičiště poslali domů, kde "vzápětí zemřel kvůli cirhóze jater", dodal Kommersant.

Ověřit tyto informace zatím není možné, poznamenala ruská redakce BBC, podle které jde o první případy úmrtí zmobilizovaných vojáků ještě před jejich odesláním na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo obrany dnes v aplikaci Telegram zveřejnilo první dojmy zmobilizovaných vojáků poté, co dorazili do Donbasu na východě Ukrajiny: "Vidíme, že se lidé znovu naučili usmívat, a tedy nepřijeli jsme nadarmo," prohlásil jeden z vojáků podle ministerstva. "Když jsem uviděl lidi, civilisty, uviděl jsem v jejich očích naději," dodal druhý.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci 21. září a vzápětí se desítky tisíc Rusů v branném věku pokusily uprchnout ze země. Počet uprchlíků před mobilizací podle britské rozvědky již překročil početní stav vojsk, která na Putinův rozkaz před 222 dny vtrhla na Ukrajinu a rozpoutala tak největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

reklama