"Ruské speciální jednotky v oblasti vojenské operace na Ukrajině poprvé použily dalekonosnou pušku SVLK-14S. Konkrétně ji použili odstřelovači u Charkova a Kyjeva, ale jen několikrát, protože terén se ne vždy hodil ke střelbě na velké vzdálenosti," řekl TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek. Výhoda Sumraku podle něj tkví v kombinaci výkonných nábojů velké ráže a vysoké přesnosti při střelbě na velké vzdálenosti. Puška je ale dosti těžká, výkonná munice je drahá a také se v bojových operacích těžko obstarává.

Od Kyjeva se ruská vojska po neúspěšném pokusu o ovládnutí ukrajinské metropole stáhla už na jaře. Válka, která začala ruským vpádem 24. února, dnes pokračuje 148. dnem. Během bojů ukrajinští odstřelovači podle Kyjeva zabili řadu ruských velitelů a vysokých důstojníků. V květnu se na sociálních sítích objevily záběry z nasazení ruských odstřelovačů. Jejich hlavním úkolem je likvidace ukrajinských protějšků, psal vládní deník Rossijskaja gazeta.

SVLK-14S (zkratka znamená Lobajevova velkorážná odstřelovačská puška) vyvinula soukromá firma Lobaev Arms v roce 2012. Střelec s touto puškou v roce 2017 zasáhl cíl vzdálený 4210 metrů, což představuje dosud nepřekonaný světový rekord, napsala agentura TASS. Podle ní tento výkon několikanásobně překonává běžné armádní odstřelovačské pušky. Zbraň používá náboje 408 Cheytac (10,36х77 мм) , tedy v přepočtu do metrické soustavy mají ráži 10,36 milimetru a dlouhé jsou 77 milimetrů.

TASS v souvislosti s touto zbraní připomněl pět let starý rekordní zásah na vzdálenost přesahující čtyři kilometry, ale vývozce ruských zbraní v reklamním videu uváděl, že zbraň umožňuje zasáhnout cíl "daleko za dvoukilometrovou vzdáleností".

V minulosti se v médiích objevily zprávy, že rekord v bojových podmínkách drží nejmenovaný člen kanadské speciální jednotky, který v květnu 2017 zastřelil v Iráku příslušníka teroristického hnutí Islámský stát ze vzdálenosti 3,5 kilometru. Použil k tomu odstřelovačskou pušku McMillan Tac-50.