Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové ostřelovali jadernou elektrárnu v Mykolajivské oblasti i Záporoží

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Ruské okupační síly ostřelovaly Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu v Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedla dnes energetická společnost Enerhoatom. Reaktory podle ní nebyly poškozeny a pracují normálně.

Podle ukrajinského generálního štábu se ruská armáda nyní snaží především obsadit celou Doněckou oblast, organizovat obranu a držet dobytá území. Ruské okupační síly v noci na dnešek ostřelovaly mimo jiné i město Záporoží. Americký Institut pro studium války (ISW) píše, že Rusko se stále více spoléhá na nepravidelné dobrovolnické síly.

Podle společnosti Enerhoatom rakety dopadly zhruba 300 metrů od reaktorů Jihoukrajinské jaderné elektrárny a poškodily její budovy. Útok poničil také nedalekou hydroelektrárnu a elektrické vedení.

V noci na dnešek ruské okupační síly rovněž provedly raketový útok na město Záporoží, oznámil náčelník oblastní vojenské správy Oleksandr Staruch. Podle něj Rusové vypálili nejméně osm střel. Starosta města Anatolij Kurtjev upřesnil, že podle předběžných informací byly zasaženy dva objekty městské infrastruktury. Informace o případných obětech se zjišťují.

Guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v sobotu uvedl, že v okupovaném městě Svatove bylo zabito na 200 ruských okupantů, když exploze otřásla místní budovou bývalého autobusového nádraží, která nyní sloužila jako hotel.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny potvrdil, že ruské síly pokračují v ostřelování domů civilistů a objektů civilní infrastruktury. Rusko podle něj nadále soustřeďuje své úsilí na pokusy plně obsadit Doněckou oblast, organizovat obranu a držet dobytá území, jakož i narušit akce ukrajinských obranných sil v některých oblastech.

Během neděle tak údajně ruské síly ostřelováním poničily infrastrukturu více než 30 sídel, včetně jihoukrajinských měst Mykolajiv či Záporoží. Během uplynulého dne ukrajinské jednotky podle těchto informací odrazily útoky ruských okupačních sil v oblastech měst Mykolajivka, Vesela Dolyna a Bachmut v Doněcké oblasti.

Britské ministerstvo obrany v dnešní ranní pravidelné zprávě o aktuální situaci na bojišti uvedlo, že Rusko s vysokou pravděpodobností během posledních deseti dnů přišlo na Ukrajině o nejméně čtyři bitevníky, od začátku invaze pak zhruba o 55. Podle britského ministerstva je dost dobře možné, že jde o důsledek ochoty ruského letectva podstupovat větší riziko při poskytování vzdušné podpory pozemních sil.

Americký institut ISW napsal, že Rusko se stále více spoléhá na nepravidelné dobrovolnické síly, místo na pravidelné vojenské jednotky. Dále ústav konstatuje, že ukrajinské síly nadále upevňují své pozice u řeky Oskil v Charkovské oblasti a že ruské síly pravděpodobně ustupují na snadněji bránitelné pozice v jižní Chersonské oblasti, aby se vyhnuly kolapsu, který zažily v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.

Témata:  válka na Ukrajině Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.