reklama

"Dvacet čtyři lidí, mezi nimi těhotná žena a 13 dětí. To je hrůzný výsledek ruského ostřelování kolony se sedmi automobily mezi vesnicemi Kurylivka a Piščane v Kupjanském okrese," sdělil Syněhubov.

"Okupanti stříleli po civilistech, kteří se snažili uniknout ostřelování. Je to krutost, která nemá ospravedlnění," uvedl gubernátor v předchozím vyjádření. Doplnil, že na místo odjeli kriminalisté, kteří zjišťují podrobnosti.

Útok se odehrál už 25. září v takzvané šedé zóně, tedy mezi územím okupovaným Ruskem a oblastí kontrolovanou Ukrajinou. Média o něm ale informovala až dnes. Kriminalisté na místě shromažďují důkazy, které předají mezinárodnímu tribunálu.

Také v pátek Rusové zasáhli civilní humanitární konvoj, když ostřelovali raketami Záporoží, správní středisko oblasti, jejíž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil o několik hodin později. Při pátečním útoku přišly o život tři desítky lidí. Dalších 118 utrpělo zranění.

Britské ministerstvo obrany se dnes pozastavilo nad tím, že Rusko zabíjí lidi, které označuje za své občany. Ruští vojáci podle Britů k ostřelování pozemního cíle použili velmi cenné rakety protivzdušné obrany dalekého dosahu. Svědčí to podle Londýna nejspíše o tom, že Rusům chybí vhodnější munice, především přesné střely s dlouhým doletem, a tak jsou nuceni využívat strategické zdroje k dosažení taktických cílů. Umírají přitom civilisté, které po Putinově podpisu anexe Záporožské oblasti pokládá Rusko za vlastní občany. Šéf Kremlu rovněž v pátek podepsal s místními představiteli smlouvy o anexi Luhanské, Doněcké a Chersonské oblasti.