Ruská armáda v posledních dnech pokračuje v ostřelování cílů napříč Ukrajinou, ovšem nedaří se jí obsazovat větší města. Analytici v minulých dnech varovali před možným útokem na Kyjev, který se podle všeho Rusové snaží obklíčit, ani 19. den války ovšem takovouto operaci nepřinesl. Ruské jednotky jsou na západ i na východ od metropole, za tvrdého ukrajinského odporu se ale v posledních dnech výrazně nepřibližovaly, tvrdí Washington.

Podle dnešního brífinku Pentagonu téměř všechny ruské snahy na Ukrajině "zůstávají zaseklé". Ruské síly u Kyjeva, včetně medializovaného konvoje na severozápad od města, podle těchto tvrzení o víkendu nijak znatelně nepokročily. Kolona 50 až 60 ruských vozidel mezitím mířila na město Izyum jihovýchodně od Charkova, dodal podle BBC nejmenovaný americký činitel.

Moskva už podle něj na Ukrajinu poslala všech bezmála 200.000 vojáků, které v týdnech před invazí shromáždila poblíž ukrajinských hranic. Ukrajinci podle tohoto činitele brzdí jejich postup i tím, že "efektivně zasáhli ruské logistické a podpůrné schopnosti". Představitel Pentagonu také uvedl, že Rusko ani po téměř třech týdnech bojů a 900 odpalech raket nedokázalo získat nadvládu nad ukrajinským vzdušným prostorem.

Ruské rakety v neděli dopadly i na vojenskou základnu v Javorivu nedaleko hranic Ukrajiny s Polskem, přičemž poničily budovy a podle ukrajinské strany zabily nejméně 35 lidí. Podle Pentagonu ovšem událost neovlivní snahy Washingtonu a jeho spojenců dodávat Ukrajině zbraně. Americké ministerstvo obrany skrze nejmenovaného činitele sdělilo, že disponuje různými trasami pro doručování vojenského materiálu do ukrajinských rukou a že přes základnu v Javorivu tato pomoc neproudí.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že útok na uvedenou základnu zlikvidoval přibližně 180 zahraničních žoldnéřů a množství zahraničních zbraní. Mluvčí ukrajinské vlády tvrzení o žoldnéřích popřel a americký činitel dnes dodal, že na místě raketového úderu nebyli žádní američtí vojáci, externí spolupracovníci armády ani civilní pracovníci vlády USA.