reklama

Podle ukrajinského generálního štábu jsou o Pisky nadále sváděny "líté boje". "Okupanti se pokoušejí prorazit obranu našich jednotek ve směrech na Oleksandropol, Krasnohorivku, Avdijivku, Maryjinku a Pisky," uvedl ukrajinský generální štáb na facebooku. "Líté boje pokračují," dodalo vrchní velení armády.

V oblasti zuřily těžké boje i v minulých dnech. Ruské a proruské síly oznámily, že získaly kontrolu nad obcí Pisky již před více než týdnem. Ukrajinští představitelé to ale i tehdy popřeli. Silně opevněné město je klíčové pro obranu Doněcké oblasti, poznamenala agentura Reuters.

Moskva rovněž tvrdí, že její jednotky zničily americké raketomety HIMARS u ukrajinského města Kramatorsk a také sklad s municí pro tyto systémy.

V Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny mezitím ukrajinské síly ostřelováním vyřadily z provozu most u přehrady Nova Kachovka, oznámilo dnes jižní velení ukrajinské armády. Ostřelování potvrdila i správa ruských okupantů, která zároveň varovala před poškozením hráze, což by prý mohlo vést ke katastrofě. Provozovatelé přehrady uvedli místní vodní elektrárnu do nouzového provozu.

Rusko po invazi do sousední země z velké části Chersonskou oblast ovládlo a Ukrajinci se pokoušejí ostřelováním raketami zničit tamní trojici mostů přes Dněpr. Tím má být znemožněno zásobování ruské armády na pravém břehu veletoku a následně umožněno znovudobytí okupovaných území.

Jeden železniční a jeden silniční most u Chersonu už jsou nepoužitelné. Rusové místo nich zřídili přívoz mezi oběma břehy zhruba kilometr široké řeky a pro svá vojska staví pontonové mosty.