"Ruští teroristé úmyslně cílí na infrastrukturu obilné dohody. Každá ruská raketa je ranou nejen pro Ukrajinu, ale pro každého na světě, kdo chce normální a bezpečný život," napsal Zelenskyj na telegramu.

Armáda podle něj obdržela rozkazy, aby posílila ochranu lidí i přístavní infrastruktury. Ministerstvo zahraničí má zintenzivnit kontakty s partnery za účelem zvýšení tlaku na Rusko a zajištění pokračování exportu ukrajinského obilí.

"Ruský teror proti Oděse opět dokázal, že oni (Rusové) potřebují hlad a problémy v zemích globálního jihu. Chtějí vytvořit uprchlickou krizi na Západě. Všechno dělají za účelem oslabení spojenců a ve svaze politicky zasahovat do interních záležitostí těchto zemí," dodal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Ruské jednotky v nočních hodinách podnikli útok řízenými střelami na přístavní a kritickou infrastrukturu v Oděsské oblasti. Zasáhly obilný a ropný terminál, poškodily skladovací tanky a vybavení sloužící k nakládání. Na místě rovněž vznikl požár, uvádí Ukrainska Pravda.